Už žádnou balenou vodu, rozhodlo australské městečko

Bundanoon (Austrálie) - V australském městě zřejmě odzvonilo plastovým lahvím. Obyvatelé Bundanoonu odsouhlasili zákaz prodeje balené pitné vody v katastru své obce. Vedly je k tomu obavy, že výroba PET lahví má negativní vliv na životní prostředí. Jde o první případ nejen v Austrálii, ale na celém světě.

O dvoutisícovém městečku Bundanoon ležícím na půli cesty mezi Sydney a Canberrou ve státě Nový Jižní Wales měl až dosud ve světě málokdo ponětí. Nyní si Bundy, jak obci její obyvatelé familiérně přezdívají, řeklo o pozornost svou kampaní proti prodeji balené pitné vodě.

„Každý z nás musí denně vypít spoustu vody, a tak se zrodil nápad nahradit prodej balené neperlivé vody prodejem lahví, do nichž si lidé budou moci na různých místech ve městě načepovat vodu z kohoutku,“ vysvětluje šéf kampaně Huw Kingston. Kampaň podpořili i sami zdejší prodejci. Na veřejném shromáždění, kde se návrh projednával, pak až na dvě výjimky zvedli pro zákaz ruku všichni přítomní.

Video Už žádnou balenou vodu, rozhodl Bundanoon
video

Už žádnou balenou vodu, rozhodl Bundanoon

Bundanoonští ale nejsou jediní, kdo v Austrálii přemýšlejí o dopadech průmyslové výroby na životní prostředí. Premiér státu Nový Jižní Wales už také vydal příkaz, aby státní úřady přestaly balenou vodu kupovat.

/*json*/{"map":{"lat":-34.5246614718,"lng":150.353393555,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":-34.660322364819,"lng":150.29296875,"type":"1","description":"Obyvatel\u00e9 Bundanoonu odsouhlasili z\u00e1kaz prodeje balen\u00e9 pitn\u00e9 vody v katastru sv\u00e9 obce. "}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/