Mešity v Urumči nakonec navzdory čínskému zákazu otevřely

Urumči/Peking - Mešity v Urumči, správním středisku Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, nakonec otevřely své brány pro věřící, přestože to čínské úřady zakázaly. Místní Ujgurové, kteří jsou převážně muslimové, se tak neměli v mešitách sejít v hlavní den islámských modliteb, kterým je pátek. Postup úřadů zvýšil napětí a byl ohlášen nový incident.

Uzavření mešit nařídily čínské úřady v reakci na etnicky motivované nepokoje, které vypukly v neděli a vyžádaly si podle oficiálních údajů 156 mrtvých. Rozhodnutí prý bylo přijato v zájmu veřejné bezpečnosti. „Lidé mohou dnes zůstat doma a modlit se,“ citovala agentura AP čínského oficiálního činitele, který si nepřál být jmenován.

U hlavní mešity v muslimském předměstí Urumči demonstrovaly proti nařízení stovky obyvatel, které rozehnala policie. Zatkla přitom asi šest osob. „Ulice kontrolují tisíce vojáků a speciálních jednotek. Jako odstrašující gesto jezdí městem konvoje náklaďáků s vojáky ozbrojenými samopaly,“ popsal situaci v Urumči zpravodaj ČT Tomáš Etlzer. 
Nikdo přesně neví, kolik mešit nakonec otevřelo

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera

Telefonát Tomáše Etzlera

10.7.2009, Z12

Reportáž Tomáše Etzlera

Není vůbec jasné, kolik mešit bylo nakonec v Urumči s 2,3 milionu obyvatel zpřístupněno. Podle některých zdrojů byly otevřeny všechny, podle jiných některé uzavřely dobrovolně a další tvrdí, že uzavřeny byly mešity v místech s nejhorším násilím. V celém Sin-ťiangu je 23 000 mešit, což je největší počet na světě v poměru k muslimské populaci.

Nedaleko Bílé mešity se dalo na pochod asi 40 ujgurských mužů a žen. Po několika minutách je ale zastavila desítka policistů v neprůstřelných vestách a helmách, vyzbrojená holemi a omračujícími puškami. Nakonec je z vozovky vytlačila na postranní chodník.

Policie ale také vytlačila z oblasti skupinu novinářů a čtyři zahraniční reportéry na několik hodin zadržela. Podle agentury AFP nizozemského novináře kolem páté hodiny SELČ stále ještě držela, oficiálně proto, že prý porušil pravidla zákazu vycházení.
Z Kašgaru mají odjet cizinci

V dalším omezujícím opatření dnes oficiální činitelé města Kašgar v jihozápadní části Sin-ťiangu vyzvali zahraniční novináře a další cizince, aby opustili město. Kašgarský úřad pro zahraniční vztahy uvedl, že ačkoli ve městě žádné nepokoje nebyly, toto rozhodnutí bylo přijato s cílem zajistit bezpečnost návštěvníků.

Ujguři i etničtí Číňané se navzájem obviňují z toho, kdo nepokoje vyprovokoval, a už teď si slibují odvetu. Vláda obviňuje z rozpoutání násilností exilové Ujgury.

/*json*/{"map":{"lat":43.7075935041,"lng":91.23046875,"zoom":3,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":39.460232,"lng":75.987793,"type":"1","description":"\u00da\u0159ady v Ka\u0161garu vyzvaly cizince, aby opustili m\u011bsto."},{"lat":43.825666,"lng":87.617298,"type":"1","description":"V Urum\u010di z\u016fstaly uzav\u0159eny me\u0161ity."}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/