Kvůli prasečí chřipce je u britských břehů v karanténě portugalská loď

Lisabon - Portugalská vojenská loď se 182 vojáky na palubě byla od neděle dána v jižní Anglii do karantény kvůli případu nákazy prasečí chřipkou mezi posádkou. Oznámila to v noci na dnešek agentura AFP s odvoláním na portugalské vládní zdroje. Nakažený voják byl přepraven už v neděli do zdravotního střediska na námořní základně Devonport v přístavním městě Plymouth. V pátek byl vrácen na loď, protože pro zbytek posádky už nepředstavoval hrozbu.

Podle společného prohlášení portugalských ministerstev zdravotnictví a obrany byl zbytek posádky izolován na lodi a byla učiněna preventivní opatření - především byli vojáci preventivně očkováni. Fregata Bartolomeu Dias se v britských vodách účastní cvičných operací od 16. června. Do Portugalska se vrátí až na začátku srpna. 

Portugalsko především v posledních dnech zaznamenalo zvýšený nárůst případů onemocnění takzvanou prasečí chřipkou. Do pátečního večera registrovalo 79 případů, přičemž osm lidí bylo pozitivně testováno v posledních 24 hodinách. 

Celosvětově se touto chorobou nakazilo už skoro sto tisíc lidí, přičemž 429 osob této nemoci podlehlo. V nejnovější bilanci pandemické choroby to oznámila Světová zdravotnická organizace. Rozvojové země budou podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna do konce letošního roku potřebovat miliardy dolarů, aby mohly nákaze čelit.