Krize v Hondurasu nekončí, vyjednavači se nedohodli

San José/Tegucigalpa - Delegace reprezentující svrženého honduraského prezidenta Josého Manuela Zelayu a prozatímního šéfa státu Roberta Michelettiho nedospěly během pátku, druhého dne jednání v Kostarice, k dohodě. Stanoveno nebylo ani datum příštího kola rozhovorů. Zmocněnci Zelayi a Michelettiho se shodli pouze na tom, že se znovu setkají. Sdělila to s odvoláním na zprostředkovatele jednání, kostarického prezidenta Oscara Ariase, agentura AP.

„Není reálné, aby byl tak hluboký konflikt vyřešen během jediné schůzky,“ řekl nositel Nobelovy ceny za mír Arias. Neurčitě dodal, že datum dalšího kola rozhovorů bude oznámeno v nadcházejících dnech. Páteční jednání se konalo bez Zelayi a Michelettiho, kteří se ve čtvrtek odděleně sešli s Ariasem, odmítli se s ním však setkat společně. Oba neústupně požadují, aby se ten druhý vzdal nároku na vedení země.

Podle členky Zelayovy delegace, levicové poslankyně Silvie Ayalaové, se strany dohodly, že nechají o datu budoucích rozhovorů rozhodnout Ariase. Zároveň však apelovala na to, aby se konaly brzy, „protože země nemůže podporovat týdny takové nesnášenlivosti“.

Zelayu přijal prezident Dominikánské republiky

Zelaya odletěl z Kostariky do Dominikánské republiky, kde jej prezident Leonel Fernández v pátek přijal se všemi vojenskými poctami a slíbil promluvit jeho jménem na začínajícím summitu Hnutí nezúčastněných zemí v Egyptě.

Převrat v Hondurasu vyvolal napětí v celém regionu. Spojené státy se postavily za návrat demokraticky zvoleného prezidenta a zároveň pozastavily pomoc jedné z nejchudších zemí v Americe. Netýká se to jen 16,5 milionu dolarů na vojenské programy, ale v ohrožení je i další pomoc ve výši kolem 200 milionů dolarů. Opatření se však nedotknou humanitární pomoci, konkrétně potravinové, na prevenci AIDS a pro děti, uvedlo americké velvyslanectví v Tegucigalpě. Venezuela přestala sedmimilionové středoamerické zemi dodávat ropu, Světová banka a Meziamerická rozvojová banka zmrazily její úvěry.