NASA odložila o den start raketoplánu Endeavour

Washington - Americká vesmírná agentura NASA odložila plánovaný start raketoplánu Endeavour o 24 hodin. Důvodem je potřeba posoudit případné škody na odpalovací rampě, které mohly způsobit blesky. Okolí odpalovací rampy zasáhlo během bouřky devět blesků. Technici NASA zatím nenašli žádné poškození, ale budou potřebovat další den, aby zkontrolovali hlavní systémy. Raketoplán měl být z floridského mysu Canaveral vypuštěn v neděli v 01:39 SELČ. Nový pokus o start byl podle agentury AP stanoven na pondělí v 01:13 SELČ.

Raketoplán se měl k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vydat již v červnu, dva starty však selhaly kvůli únikům paliva. NASA proto minulý týden naplnila nádrž vesmírného plavidla pohonnou hmotou, aby vyzkoušela, zda palivo někde neuniká. Testy dopadly dobře a raketoplán byl připraven ke startu. Nyní však zkřížilo plány počasí.

Hlavním cílem šestnáctidenní mise, které se zúčastní sedmičlenná posádka, je vynést na ISS třetí a poslední část japonské laboratoře Kibo. První dvě části byly na laboratoř v hodnotě miliardy dolarů (18,6 miliardy korun) nainstalovány loni.