Obhájce popřel Taylorovu vinu na zločinech v Sierra Leone

Haag - Obhájce bývalého liberijského prezidenta Charlese Taylora, obviněného z otřesných zločinů v sousední Sierra Leone, dnes před zvláštním soudem v Haagu řekl, že Taylor je nevinen ve všech bodech obžaloby. Obhájcův proslov zahájil sérii vystoupení a svědectví, která mají dokázat Taylorovu nevinu. Bývalý prezident má promluvit v úterý. Obhajoba si k soudu pozvala přes dvě stě svědků, i když není jisté, zda vystoupí všichni. Proces by měl skončit v létě příštího roku.

Taylor je obviňován, že během občanské války v Sierra Leone v letech 1991 až 2002 vedl a vyzbrojoval tamní protivládní povstalce. Jedenáctibodová obžaloba zahrnuje zločiny vraždy, mučení, znásilňování, sexuálního zotročování a rekrutování dětských vojáků.

Obětí brutálního teroru povstalců se podle odhadů stalo kolem půl milionu lidí. Některých z nejhorších zločinů se dopouštěli dětští vojáci, kteří dostávali drogy, aby si nepřipouštěli hrůznost toho, co dělají. Jedním z proslulých způsobů mrzačení bylo dát oběti na výběr „dlouhý, nebo krátký rukáv“ a useknout jí ruku v zápěstí, nebo nad loktem.

/*json*/{"map":{"lat":7.86338180531,"lng":-8.8330078125,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":8.460555,"lng":-11.779889,"type":"1","description":"Sierra Leone"},{"lat":6.428055,"lng":-9.429499,"type":"1","description":"Lib\u00e9rie"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Obhájce: Taylor působil v Sierra Leone jako mírotvůrce

Obhájce Courtenay Griffiths dnes soudce vyzval, aby se hrůzami sierraleonské občanské války nenechali při posuzování údajné Taylorovy účasti v ní ovlivnit. Řekl, že obžaloba nemá žádné důkazy. V telefonickém rozhovoru pro agenturu AP také řekl, že Taylor působil v Sierra Leone jako mírotvorce.

Taylor byl v roce 2003 přinucen odejít do exilu a o tři roky později byl zatčen v Nigérii a dopraven do Haagu. Tam bylo jednání zvláštního mezinárodního tribunálu pro Sierru Leone přeloženo ze sierraleonské metropole Freetownu, kde se mělo původně konat. Byly totiž obavy, že proces ve Freetownu by mohl mít na oblast destabilizační vliv. Taylor je první šéf afrického státu, který stanul před mezinárodním soudem.