Hemingway byl podle sovětských archivů agentem KGB

Londýn - Americký spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu Ernest Hemingway byl ve 40. letech agentem sovětské tajné služby KGB. Informuje o tom britský list The Guardian s odvoláním na knihu Vzestup a pád KGB v Americe (The Rise and Fall of the KGB in America) vydanou americkým nakladatelstvím Yale University Press. V praxi ale podle autorů knihy Hemingway prověřen nebyl.

Hemingway se prý dal sovětskou špionáží získat v roce 1941 před svou cestou co Číny. Dostal krycí jméno Argo. Při setkáních se sovětskými agenty v Havaně a v Londýně opakovaně vyjadřoval přání a vůli jim pomoci. Neposkytl ale žádné politické informace a nikdy nebyl „prověřen v praktické práci“, a tak kontakty s ním koncem 40. let skončily, uvádí se v záznamech, které údajně našel v moskevských archivech někdejší sovětské rozvědky jeden ze tří spoluautorů knihy Alexandr Vasiljev, sám bývalý důstojník KGB.


Hemingway se za druhé světové války, kdy pobýval převážně na Kubě, snažil pomáhat také americkému vojenskému námořnictvu - na své jachtě Pilar se pokoušel hledat ve vodách severně od Kuby německé ponorky, ale ani tady příliš neprorazil - zahlédl jenom jednu, připomíná Guardian. Podle něho může kvůli vydané knize Hemingwayovo jméno „ztratit část svého lesku“.

Ernest Hemingway
Ernest Hemingway