NASA kvůli počasí popáté odložila start raketoplánu Endeavour

Mys Canaveral (USA) - Nepřízeň počasí dnes donutila americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) již popáté odložit start raketoplánu Endeavour k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Další pokus o zahájení šestnáctidenní mise raketoplánu, který má na orbitální komplex dopravit poslední část japonské laboratoře Kibo a dočasně rozšířit počet astronautů na ISS na rekordních 13, by se měl uskutečnit ve čtvrtek tři minuty po půlnoci středoevropského času.

Raketoplán byl již připraven na odpalovací rampě a do startu zbývalo několik minut, když NASA start odvolala. Nastala prakticky stejná situace jako v noci z neděle na pondělí SELČ, kdy raketoplán nezamířil do vesmíru kvůli velké oblačnosti a bouřce blížící se ke Kennedyho vesmírnému středisku na Floridě. Dle slov Jana Koláře, ředitele České kosmické kanceláře, je možné přistoupit ke zrušení letu nejpozději 40 sekund před samotným startem, pak již stroj přebírají počítače a ty k počasí nepřihlížejí.

Za odkládáním stojí technické problémy i špatné počasí

Video Jan Kolář ve Studiu 6
video

Jan Kolář ve Studiu 6

Jan Kolář ve Studiu 6

1407 s6

Endeavour stále na Zemi

„Počasí nás znovu zradilo,“ oznámil pár minut před startem vedoucí letu Pete Nickolenko. NASA předtím odložila start Endeavouru dvakrát v červnu kvůli unikajícímu palivu a poté v sobotu kvůli obavě, že elektrické systémy vesmírné lodě mohly ovlivnit blesky, které během páteční bouřky zasáhly okolí odpalovací rampy.

Američané se opět pokusí o vzlet ve čtvrtek krátce po půlnoci SELČ. Jestliže se nepodaří ani tento termín, vzlet raketoplánu bude odložen na konec července kvůli chystanému startu ruské zásobovací lodi k ISS. Meteorologové předpokládají šedesátiprocentní pravděpodobnost příznivých podmínek pro čtvrteční pokus.
Smutný rekord?

Neustálým přesouváním se tak Endeavour pomalu blíží ke smutnému rekordu šesti odložených startů, který zaznamenal jeden z raketoplánů v roce 1986. Vedle třetí, poslední části modulu Kibo má vesmírné plavidlo na ISS dopravit nové sady baterií a další zařízení, které astronauté nainstalují během pěti plánovaných výstupů do volného prostoru. Vystřídá se také jeden člen stálé posádky komplexu, Japonce Koičiho Wakatu nahradí Američan Timothy Kopra, který přiletí s Endeavourem.

Ve chvíli, kdy se raketoplánu podaří odstartovat, půjde o 127. vesmírný let Endeavouru a jeho 23. let k ISS. Americké vesmírné agentuře zbývá osm letů do dokončení vesmírné stanice, která přijde na 100 miliard dolarů. Příští rok chce NASA provoz své flotily raketoplánů ukončit a vyvinout nové vesmírné lodi, které budou moci cestovat jak k vesmírné stanici, tak například i na Měsíc.

/*json*/{"map":{"lat":28.391772,"lng":-80.608261,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":28.391772,"lng":-80.608261,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
Zdroj: NASA