V Afghánistánu se zřítil vojenský vrtulník, nejméně šest mrtvých

Kandahár (Afghánistán) - Nejméně čtyři lidé dnes zahynuli v jihoafghánské provincii Hílmand, kde se zřítil civilní vrtulník využívaný i koaličními jednotkami. K odpovědnosti za neštěstí se přihlásilo extremistické hnutí Taliban. Mluvčí britské armády v provincii Hílmand potvrdil, že se helikoptéra zřítila v blízkosti vojenské základny v okrsku Sangin. Kromě šesti mrtvých na palubě utrpěl zranění afghánský civilista na zemi. Státní příslušnost obětí ale zatím známa není.

Afghánský představitel okresu Sangin řekl, že viděl stroj hořet už ve vzduchu. Mluvčí talibanských povstalců Júsuf Ahmadí oznámil, že vrtulník Chinook se zřítil po zásahu povstaleckou střelou. Taliban nicméně často tvrdí, že sestřeluje zahraniční vrtulníky, aniž je možné jeho prohlášení potvrdit. Podle mluvčí americké armády příčinu havárie zatím nelze s jistotou stanovit, bude zahájeno vyšetřování.

Provincie Hílmand je místem rozsáhlé operace americké námořní pěchoty proti povstalcům Talibanu. Ofenzivy se účastní 4000 příslušníků amerického námořnictva a stovky afghánských vojáků i jejich kolegů ze Severoatlantické aliance. Od zahájení operace v Hílmandu bylo zabito již 15 zahraničních vojáků, ale i několik desítek talibů.

Video Telefonát Ivana Kytky
video

Telefonát Ivana Kytky

Britové nejednotní v názoru na vojenské operace v Afghánistánu

Britská veřejnost je takřka rovnoměrně rozdělena v názoru na vojenské operace v Afghánistánu. Vyplývá to z průzkumu institutu ICM, který dnes zveřejnila mediální stanice BBC a list The Guardian. Od posledního obdobného průzkumu z roku 2006 se tábor odpůrců těchto operací zmenšil a naopak vzrostl počet těch, kteří s vojenským nasazením v asijské zemi souhlasí. Tento měsíc přitom britské jednotky v Afghánistánu utrpěly těžké ztráty.

Britskou misi nyní podporuje 46 procent Britů, zatímco 47 procent je proti.