MS Office 2010 - útok na Google?

Praha - Bitva Microsoftu s Googlem se stupňuje. Jako svou nejnovější zbraň hodlá podnik Billa Gatese zavést bezplatnou verzi kancelářského softwaru Office 2010, která bude ke stažení z internetu v první polovině příštího roku. Informaci dnes přinesl list Financial Times.

K testování vybranými odborníky uvolnil Microsoft nový balík Office 2010 v pondělí. Podnik chce k testům přizvat desítky tisíc lidí. Office 2010 je podle viceprezidenta Microsoftu Chrise Capossely první řešení pro počítače, mobilní telefony i webové prohlížeče.

Drastické snížení tržeb se neočekává

Tržby za Office sníží bezplatná verze Office pravděpodobně jen málo. Podle analytiků ale její zavedení představuje jeden z nejradikálnějších kroků Microsoftu ve snaze přeorientovat své softwarové aktivity na internet, píše list.

Na internetu bude k dispozici zjednodušená verze, kde bude možné přes prohlížeč pracovat s dokumenty ve Wordu, PowerPointu, Excelu a OneNote. Přestože půjde o jednodušší verzi, i tak nabídne plnou službu jako internetoví rivalové, například Google Apps, uvedl šéf podnikové divize Microsoftu Stephen Elop.
Podle statistik společnosti Google využívá jeho bezplatné softwarové aplikace 15 milionů lidí. Platících zákazníků prémiové verze má ale jen statisíce.

MS Office užívá půl miliardy lidí 

Naproti tomu Microsoft uvádí, že jeho Office má ve svých osobních počítačích půl miliardy lidí, i když polovina z nich užívá pirátské kopie. Služba bude bezplatná pro 400 milionů registrovaných uživatelů webové Microsoft Live. K dispozici ji bude mít i 90 milionů zaměstnanců, jejichž zaměstnavatelé platí Microsoftu na základě ročních smluv.

Bezplatná verze Office ale celkovou ekonomiku Microsoftu neohrozí, uvedl analytik Tom Austin z agentury Gartner. Microsoft většinu zisku vytváří prodejem podnikovým odběratelům a od verze Office v počítači zřejmě ustoupí jen relativně malý díl mezi domácími uživateli, dodal pro Financial Times analytik Matt Rosoff.

Office bude následovat po novém operačním systému Windows 7, který Microsoft uvede letos na podzim. Předchozí verze Office se začala na tuzemském trhu prodávat v březnu roku 2007.

MS Outlook 2010
MS Outlook 2010
Více fotek
  • MS Outlook 2010 zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/985/98446.jpg
  • Windows 7 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/496/49590.jpg