Slovenské lékárny už nechtějí být rájem českých narkomanů

Bratislava - Slovenští lékárníci mají problém s českými narkomany a dealery drog. Ti totiž na Slovensko jezdí nakupovat léky proti chřipce, které obsahují pseudoefedrin. Vyrábějí z nich pervitin. V Česku jsou totiž tyo léky jen na předpis, na Slovensku je však prodej volný. Lékárníci si nevědí s nájezdy českých narkomanů rady, léky proto raději skrývají.

Zájem o léky s pseudoefedrinem za poslední měsíce vzrostl a slovenští lékárníci vědí proč. Slovenské zákony problém narkomanů neřeší, lékárníci si proto pomáhají jinak. Léky před narkomany skrývají, někde je neseženete ani pod pultem.

„Rozhodli jsme se jednoduše, že tyto přípravky nebudeme držet v lékárnách, dokud se tato skutečnost nevyřeší. Návštěvnost a zájem byl tak velký, že jsme se rozhodli k tomuto radikálnímu kroku,“ vysvětluje lékárnice Mária Vajdová.

Video Reportáž Olgy Bakové
video

Reportáž Olgy Bakové

Lékárníci a distributoři problém nahlásili policii, ta ale zatím návalu českých narkomanů zabránit nedokázala. „Zpracováváme údaje a taktéž chystáme systém, který by byl nejefektivnější, abychom tyto údaje využili a následně zanalyzovali,“ říká policejní mluvčí Andrea Polačiková.

Lékárnici varují, že dokud budou léky s pseudoefedrinem na dosah a lékárny nebudou propojené, nájezdy na lékárny neskončí. Kromě legislativných změn, které jsou nevyhnutelné, je důležité zaznamenávat všechny údaje o prodeji léků centrálně elektronicky, což není na Slovensku bohužel zatím možné.