Povstalci v Nigérii vyhlásili šedesátidenní příměří

Lagos - Nejvlivnější povstalecká skupina v Nigérii, Hnutí za osvobození delty Nigeru (MEND), ode dneška vyhlásila šedesátidenní příměří. Stalo se tak poté, co tamní vláda v pondělí na svobodu propustila jednoho z čelných představitelů hnutí.

MEND podle agentury Reuters rovněž oznámilo, že zastavuje své útoky, které ochromily těžbu ropy a zemního plynu. Chce tak vytvořit podmínky pro jednání s vládou. Také armáda minulý měsíc vyhlásila dvouměsíční příměří.

V pondělí byl na svobodu propuštěn Henry Okah, v minulosti jedna z nejdůležitějších postav MEND. V září 2007 byl ale zadržen a obviněn z obchodu se zbraněmi a vlastizrady. Jeho propuštění bylo jedním z klíčových požadavků MEND pro to, aby zastavilo své útoky proti zařízením těžařských firem. Podle jednoho vysoce postaveného zástupce MEND bude ale násilí pokračovat, dokud vláda s povstalci nezačne jednat.

Hnutí MEND, které je volným spojením několika povstaleckých skupin, podle svých vyjádření bojuje za spravedlivější dělbu bohatství pocházejícího z těžby ropy. Kvůli útokům rebelů musely těžařské firmy působící v Nigérii, jako je Royal Dutch Shell, Chevron a Agip, těžbu ropy v několika uplynulých týdnech omezit. To mělo za následek růst ceny této suroviny. 

/*json*/{"map":{"lat":6.441158,"lng":3.417977,"zoom":2,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":6.441158,"lng":3.417977,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/