Pád české vlády nebyl podle Fischera šťastný

Brusel/Štrasburk - Pád Topolánkovy vlády během českého předsednictví Evropské unie nebyl šťastný. Europoslancům to dnes ve Štrasburku řekl český premiér Jan Fischer. Ve svém projevu shrnul výsledky šestiměsíčního působení Česka v čele EU. Na rozdíl od mnohých si však nemyslí, že by vládní krize v ČR poškodila celou unii.

„Dokázali jsme plnit naše priority a řešit neočekávané aktuální problémy,“ uvedl Fischer s tím, že po svém nástupu na premiérský post cítil velkou podporu od Evropské komise a především od jejího předsedy Josého Barrosa.

Fischer si rovněž pochvaloval, že priority českého předsednictví, které bývalý premiér Mirek Topolánek označoval jako tři E (energetika, ekonomika a EU ve světě), se ukázaly jako navýsost „aktuální a platné“. Čechům se podle něj podařilo především uchránit unii před hospodářským protekcionismem a podařilo se mu vyřešit i některé institucionální otázky, které se týkají zejména záruk pro Iry.

Fischer vyzdvihl ekonomické dohody, které mají zabránit krizi

„Rád bych zdůraznil politický význam českého předsednictví. Bylo to poprvé, kdy bývalý člen Varšavského paktu stanul v čele EU,“ uvedl šéf Evropské komise s tím, že Češi během uplynulých šesti měsíců zaznamenali „ohromující konkrétní výsledky“. Vyzdvihl především dohodu o celé škále opatření, které se týkají nové podoby regulace finančních trhů, jež má odvrátit opakování finanční krize v budoucnosti.

Vztahy s europarlamentem nebyly ale růžové. Odstartovala je slovní přestřelka vedení s prezidentem na pražském Hradě. Projev Václava Klause na plénu později rozzlobil některé europoslance tak, že odešli ze sálu. Mirek Topolánek zase pobouřil výrokem o cestě Spojených států do pekel.

Rouček: Obavy o nestabilitě se naplnily

Kritiky se naopak Čechům dostalo z vlastních řad, konkrétně od nového místopředsedy EP a sociálnědemokratického poslance Libora Roučka, který promluvil za socialistickou frakci. „Mé obavy o nestabilitě se bohužel naplnily. Touto nestabilitou bylo (předsednictví) naplněné, nejenom pádem vlády,“ řekl Rouček. Hlasování o nedůvěře Topolánkově vládě přitom vyvolala Roučkova mateřská strana ČSSD.