Švédské předsednictví na naší straně - chce víza pro Kanadu

Stockholm/Štrasburk - Švédské předsednictví Evropské unie se dnes vyslovilo příznivě k možnosti zavedení víz pro Kanaďany při cestách do zemí unie. Švédsko tak reaguje na kanadské rozhodnutí zavést vízovou povinnost pro české občany. Stockholm ale upozornil, že návrh na zavedení víz musí podat Evropská komise.

„Jakožto předsednická země EU jsme (v takových případech) nakloněni reciprocitě. Podání návrhu ale přísluší Evropské komisi, protože ta má mechanismus reciprocity na starosti,“ řekl podle agentury ve Stockholmu švédský ministr pro přistěhovalectví Tobias Billström.

Komise dnes ale dala ve Štrasburku najevo, že s rozhodnutím nebude spěchat. Její předseda José Manuel Barroso na zasedání Evropského parlamentu řekl, že zprávu, ve které bude reagovat na zavedení kanadských víz pro české občany, vydá komise asi v září.

Video Telefonát Barbory Šámalové
video

Telefonát Barbory Šámalové

Švédský premiér Fredrik Reinfeldt dnes ve Štrasburku prohlásil, že Kanada dopředu neuvědomila švédské předsednictví, že hodlá pro Čechy víza zavést. „Ne, pokud já vím,“ řekl na tiskové konferenci v Evropském parlamentu na dotaz novinářky, zda Kanada dala Švédsku předem najevo své záměry ohledně víz.

Reinfeldt podobně jako Billström ujistil, že „v EU vždy držíme při sobě“. Dodal ale, že „musíme samozřejmě nejdřív zjistit, co se vlastně stalo a jaké jsou názory jak Kanaďanů, tak Čechů“.