Endeavour na šestý pokus vzlétl, možná je ale poškozen

Mys Canaveral (USA) - Americký raketoplán Endeavour se sedmičlennou posádkou krátce po půlnoci SELČ úspěšně vzlétl z vesmírného střediska na Floridě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Podle televizních záběrů NASA se přitom oddělilo od vnějších nádrží osm až devět úlomků asi z izolační pěny či ledu, které odpadly z externí nádrže v prvních minutách po startu. Několik z nich narazilo do raketoplánu, který mohly poškodit, řekl mluvčí amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Bill Gerstenmaier. Posádka Endeavouru nyní zjišťuje, o jak velké poškození se jedná. Mluvčí upřesnil, že na videozáznamu jsou jasně vidět na předku raketoplánu dva až tři dopady úlomků, které ovšem podle odborníků nepředstavují problém.

Američané si dělají velkou starost se škodami, které mohou takové úlomky způsobit, od katastrofy raketoplánu Columbia v roce 2003. V důsledku poškození tepelného štítu odpadlou izolační pěnou se tehdy stroj během přistávacího manévru a vstupu do atmosféry rozpadl. Nikdo ze sedmi členů posádky, pěti mužů a dvou žen, nehodu nepřežil.

Předchozí pokusy o start zhatily závady a počasí

Úřad NASA potvrdil, že raketoplán dnes dosáhl bez problémů oběžné dráhy kolem Země, a to za devět minut po startu, který se uskutečnil v plánovaných 24:03 SELČ. S ISS, která se nachází 354 kilometrů nad Zemí, se má raketoplán spojit v pátek v 19:55 SELČ.

Jednalo se o šestý pokus o start Endeavouru. Předchozí pokusy překazily nejprve technické závady a poté nepřízeň počasí. Pokud by se start nepodařil do čtvrtka, musel by se odložit na 26. červenec. Na svůj start k ISS již totiž čeká ruská zásobovací loď.  

/*json*/{"map":{"lat":28.391772,"lng":-80.608261,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":28.391772,"lng":-80.608261,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/