Terorismus nesmí překážet indicko-pákistánskému dialogu

Šarm aš-Šajch (Egypt) - Otázky terorismu by neměly bránit indicko-pákistánskému mírovému dialogu, který je jedinou budoucí cestou pro obě tyto asijské jaderné mocnosti. Shodli se na tom dnes předsedové vlád Indie a Pákistánu, kteří se v egyptském Šarm aš-Šajchu sešli na okraj dvoudenního summitu Hnutí nezúčastněných zemí. Ve společném prohlášení vydaném po schůzce se oba politici hlásí ke spolupráci v boji proti terorismu a shodli se na tom, že téma terorismu nelze spojovat s mírovými rozhovory.

Indicko-pákistánské vztahy jsou napjaté od loňských teroristických útoků na Bombaj, za něž Dillí viní Islámábád. Předseda pákistánské vlády Júsuf Ráza Gílání řekl svému protějšku Manmóhanovi Singhovi, že Islámábád učiní vše, aby osoby odpovědné za tyto útoky stanuly před soudem. Šlo teprve o druhou oficiální schůzku od teroristických útoků.

Indický premiér Manmóhan Singh nicméně později na tiskové konferenci řekl, že dialog nemůže být zahájen dřív, než budou viníci teroristických útoků postaveni před soud.

V Bombaji bylo při loňských koordinovaných útocích zabito přes 170 lidí a na 300 osob bylo zraněno. Byl to největší teroristický útok v Indii a podle vyšetřovatelů byli pachatelé ve spojení s pákistánskou islámskou teroristickou organizací Laškare tajjaba. V březnu začal soud s jediným přeživším atentátníkem, který je původem z Pákistánu. Islámábád v únoru poprvé připustil, že akce byla naplánována v Pákistánu.

Hnutí nezúčastněných zemí sdružuje na 118 zemí světa zejména z Afriky, Asie a Latinské Ameriky.

Summit Hnutí nezúčastněných zemí v egyptském Šarm aš-Šajchu
Summit Hnutí nezúčastněných zemí v egyptském Šarm aš-Šajchu