Islandský parlament se vyslovil pro členství v EU

Reykjavík - Islandský parlament se dnes těsnou většinou vyslovil pro to, aby se země ucházela o vstup do Evropské unie. V úterý třiašedesátičlenný zákonodárný sbor opakovaně odložil rozhodnutí o podání přihlášky ke členství kvůli nedostatečné podpoře v řadách poslanců. Tamní média tehdy nevyloučila, že by tato iniciativa premiérky Jóhanny Sigurdardóttirové mohla zkrachovat. Pro návrh dnes hlasovalo 33 z 63 poslanců, 28 se vyslovilo proti návrhu, dva zákonodárci se zdrželi. "Jde zřejmě o nejdůležitější hlasování v dějinách našeho parlamentu od založení republiky," řekla premiérka.

Sigurdardóttirová chce oficiálně požádat o vstup do EU 27. července při schůzce ministrů zahraničí sedmadvacítky. Islandská politička považuje členství své země v evropském bloku za jedinou možnost, jak dlouhodobě stabilizovat islandské hospodářství, které tvrdě postihla světová finanční krize.

Opoziční zákonodárci neúspěšně požadovali v otázce přístupu do EU vypsání referenda. Jako jeden z argumentů zdůrazňovali povinnost zaplatit 3,6 miliardy eur (přes 93 miliard korun) Británii a Nizozemsku, kterou v případě přístupových jednání nebude možné již zpochybnit.


V tomto sporu jde o garance vkladů u zahraničních poboček islandských bank, jimž byly zmrazeny účty, a Británie kvůli tomu dokonce islandské instituce umístila na seznam teroristických organizací. Průlom ve sporu nastal až loni v listopadu, kdy Reykjavík oznámil, že bude krýt tyto vklady v souladu s evropskými pravidly. Další překážkou v unijních aspiracích Islandu může být obří státní dluh, který odpovídá více než 200 procentům hrubého národního produktu země. Největší překážkou přístupových rozhovorů bude islandský rybářský průmysl, jehož produkty představovaly loni asi 37 procent exportu země a který je pro Islanďany velmi citlivou otázkou národní identity. Unijní rybolovná politika stanoví mimo jiné pro každou členskou zemi roční kvóty či přísná pravidla pro rybářské náčiní a praktiky.

Přijetí Islandu do unie by se mohlo uskutečnit relativně rychle, hovoří se o letech 2011 či 2012. Reykjavík je od roku 1994 členem takzvaného Evropského hospodářského prostoru.

Jóhanna Sigurdardóttirová
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24