Bojíme se Ruska, vzkazují Obamovi východoevropští politici

Praha - Bývalí i současní politici a intelektuálové z někdejšího východního bloku napsali Baracku Obamovi kvůli svým obavám z Ruska. Varují ho před přílišným sbližováním Washingtonu s Moskvou. Pod otevřeným dopisem jsou za Česko podepsáni Václav Havel, Karel Schwarzenberg a Alexandr Vondra. List podepsalo také šest bývalých prezidentů ze států střední a východní Evropy. Do Washingtonu pětistránkový dopis odvezl Alexandr Vondra, který s ním chce seznámit Bílý dům, ministerstvo zahraničí i kongresmany.

„Obamova administrativa si stanovila své priority a o náš region se přestala téměř zajímat. Jsme přesvědčeni, že Amerika potřebuje Evropu a že Evropa potřebuje Ameriku stejně tak nyní, jako v minulosti,“ píše se mimo jiné v dopise. „Naše naděje, že se vztahy s Ruskem zlepší a že Moskva konečně uzná naši suverenitu a nezávislost poté, co jsme se stali členy NATO a EU, se nenaplnily.“
 

Signatáři vybízejí Spojené státy, aby neustupovaly od svého záměru budovat protiraketovou obranu ve střední Evropě. To by mohlo podkopat věrohodnost USA v regionu. USA by podle dopisu měly ujistit Evropany, že se chtějí i nadále zajímat o jejich kontinent. Dvaadvacet signatářů také obviňuje Rusko, že jeho investice ve středovýchodní Evropě jsou politicky motivované a že má na svědomí korupci a mediální manipulace, jejichž cílem je prosadit v zemích tohoto regionu své zájmy a zkomplikovat jejich transatlantickou orientaci.

Video Novinář Eric Best hostem Událostí, komentářů
video

Novinář Eric Best hostem Událostí, komentářů

„Není to nic kritického, chtěli jsme se jen ozvat, že tady jsme,“ uvedl někdejší velvyslanec v USA Vondra, který se označil za jednoho z organizátorů akce. Iniciativa se objevila krátce poté, co Obama poprvé navštívil Moskvu, kde uzavřel několik dohod.

Obama s Medveděvem
Obama s Medveděvem