Jörg Haider bude mít muzeum

Klagenfurt (Rakousko) - Rakouský pravicový populistický politik Jörg Haider, který loni zahynul při autonehodě, bude mít muzeum. Pro návštěvníky se expozice v prostorách nynějšího klagenfurtského hornického muzea v Korutanech, kde byl Haider hejtmanem, otevře v říjnu - na výročí Haiderovy smrti. Většinu z asi stovky exponátů dala autorům k dispozici vdova po Haiderovi Claudia. Expozice by měla být přístupná nejméně do konce příštího ledna.

Za myšlenkou zřídit expozici o kontroverzním politikovi stojí i klagenfurtský radní pro kulturu Albert Gunzer z Haiderovy strany Svaz pro budoucnost Rakouska. První část výstavy se zaměří na minulost Haiderovy rodiny v dobách vlády nacistů, návštěvníci za pět eur vstupného uvidí členskou legitimaci NSDAP Haiderova otce. Bude na ně také čekat houpací kůň, se kterým si hrával malý Jörg Haider. Další část se bude věnovat jeho politické kariéře. Součástí expozice by mohl být i vrak auta, v němž Haider havaroval a zemřel.

Během svého života Haider několikrát vzbudil značný rozruch svými výroky. Začátkem 90. let například prohlásil, že Hitlerova třetí říše „měla zdravou zaměstnaneckou politiku“. O několik let později otevření Evropské unie na východ označil za „vyhlášení války“ Rakousku a za „zničující tažení proti domácímu zemědělství“. Nechvalně ho proslavily i výpady proti cizincům nebo antisemitské poznámky.

/*json*/{"map":{"lat":46.6297904,"lng":14.2935669,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":46.629542,"lng":14.293425,"type":"1","description":"Hornick\u00e9 muzeum v Klagenfurtu"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/