Čečenský prezident chce žalovat organizaci ochránců lidských práv

Moskva - Čečenský proruský prezident Ramzan Kadyrov hodlá žalovat organizaci ochránců lidských práv Memorial kvůli tvrzení, že stál za vraždou čečenské bojovnice za lidská práva Natalji Estěmirovové. Kadyrov dnes také předsedovi Memorialu Olegu Orlovovi uštědřil lekci v presumpci neviny, napsala agentura AFP.

„Nejste ani žalobce ani soudce a vaše tvrzení o mé vině jsou neetická a bizarní, což je to nejmenší, co se o nich dá říct,“ prohlásil Kadyrov. Reagoval tak na obvinění Memorialu, že stál za středeční vraždou Natalje Estěmirovové.

„Nejsem jen čečenským prezidentem, ale také otcem sedmi dětí a synem ženy, která ztratila manžela v boji proti teroristům a wahhábitům,“ řekl Kadyrov. Jeho otec, čečenský prezident Achmad Kadyrov, zahynul při atentátu v roce 2004. „Jak se mohou (moje matka a děti) cítit, když poslouchají obvinění Orlova o mém zapojení do vraždy ženy? Měl byste myslet na má práva, než celému světu řeknete, že jsem vinný smrtí Estěmirovové,“ dodal.

Kadyrovův mluvčí oznámil, že čečenský prezident hodlá organizaci Memorial za tvrzení, že stál za vraždou Estěmirovové, žalovat. Šéf skupiny ochránců lidských práv Memorial Oleg Orlov dnes prohlásil, že ví, kdo má na svědomí vraždu Estěmirovové. „Jmenuje se Ramzan Kadyrov,“ upřesnil. Domnívá se, že Kadyrov nese rozsáhlejší odpovědnost za vraždu Estěmirovové, než jen tu, že ji nařídil.