Slovenská prokuratura prověřuje desítky úmrtí ve starobinci

Nitra - Slovenská prokuratura prověřuje desítky úmrtí seniorů za poslední rok v neoficiálním sociálním zařízení v Hronovcích. Podle lékaře Nitranského samosprávného kraje Ľubomíra Ševčíka v nepovoleném starobinci není zabezpečena lékařská péče a nemocní důchodci tam žili v nedůstojných podmínkách. Kolik lidí v Hronovcích ve skutečnosti v poslední době zemřelo, ale neupřesnil. Ředitel zařízení Juraj Szebeni tato obvinění odmítl.

Ševčík tvrdil, že v zařízení jsou těžce nemocní lidé, kteří potřebují pravidelnou lékařskou péči. „Máme údaj od jedné obyvatelky tohoto domu, která nám řekla, že nebyla vyšetřena a neviděla lékaře dva měsíce,“ řekl. Problém je podle něj i v zákonech, které jednoznačně neurčují, kdo se může starat o staré a těžce nemocné lidi. 

Vedoucí odboru sociálních věcí Nitranského samosprávného kraje Jozefína Vlčková uvedla, že zařízení, v němž žije asi 30 lidí, nemá k provozování povolení, a samospráva proto má omezené možnosti situaci obyvatel domu řešit. První stížnost na sociální zařízení v Hronovcích prý kraj řešil už v roce 2007. V levickém okrese podle Vlčkové funguje více podobných zařízení, podrobnosti ale neuvedla. 

Szebeni, který sociální zařízení provozuje, chce podat na Ševčíka trestní oznámení za pomluvu. „Je to nesmysl, co pan doktor Ševčík tvrdí. Žijeme tu jako jedna rodina, staráme se jeden o druhého,“ řekl médiím. Informace o více než stovce mrtvých za poslední rok popřel. Loni podle něj zemřelo v neoficiálním starobinci 22 lidí a v letošním roce 16. Ubytovaní senioři žijí v Hronovcích oficiálně jako nájemníci a platí za služby přibližně deset eur (asi 260 korun) denně. 

Prokuratura však obžalovala Szebeniho i s manželkou z lichvy. Manželé podle mluvčího prokuratury v Nitře Jaroslava Mačeka získali od jedné z klientek dům v hodnotě 26.555 eur, přičemž žena po několika dnech zemřela.

Klienti domova pro seniory
Klienti domova pro seniory