Posádka raketoplánu Endeavour zahájila první výstup do kosmu

Mys Canaveral/ISS - Astronauté Dave Wolf a Tim Kopra z posádky raketoplánu Endeavour, který se v pátek spojil s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS), splnili jeden z úkolů mise. Poprvé vystoupili do volného vesmíru, aby nainstalovali plošinu k japonské laboratoři Kibo. Ve volném prostoru strávili pět a půl hodiny, podobné výstupy plánují ještě čtyři.

Astronauté mají hlavně za úkol dokončit japonský výzkumný modul Kibo (v japonštině naděje). Instalovali trvalou plošinu o váze 1,9 tuny, která vesmírné laboratoři umožní vědecké experimenty v podmínkách volného prostoru - zejména při silné radiaci. Vymění také šest baterií. Čtyřiadvacet let od prvních náčrtků je tak vesmírná laboratoř Kibo kompletní.


Příští výstup plánují astronauté na pondělí. Do té doby se musí vypořádat s problémy v radiové komunikaci mezi členy uvnitř a vně stanice, které provázely první výstup. Dalšími úkoly je připravit stanici na přistání japonské nákladní rakety, která má dorazit příští rok. Americká kosmická agentura NASA také dokončila kontrolu fotografií izolačního pláště Endeavouru. Posádka se nemusí obávat žádných komplikací.

Endeavour zahájil šestnáctidenní misi startem na šestý pokus z vesmírného střediska na Floridě v noci ze středy na čtvrtek SELČ. Záběry kontrolních kamer odhalily, že po opuštění odpalovací rampy několik úlomků ze svrchní části izolace palivové nádrže narazilo do pláště raketoplánu. NASA podle analýz prvních snímků usoudila, že zatím nic neukazuje na vážné poškození.


Další poznatky o míře poškození na jiných místech raketoplánu by měly vyplynout ze záběrů, které NASA získala při pátečním přibližovacím manévru raketoplánu k ISS.

Kapitán raketoplánu Mark Polansky během něj nařídil provést piruetu, aby posádka vesmírné stanice mohla vyfotografovat spodní část vesmírného plavidla. Obrázky pak byly odeslány do řídícího střediska v Houstonu, které se k nim dosud nevyjádřilo.

Astronaut z raketoplánu Endeavour ve volném prostoru
Astronaut z raketoplánu Endeavour ve volném prostoru
Více fotek
  • Astronaut z raketoplánu Endeavour ve volném prostoru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/995/99478.jpg
  • Raketoplán Endeavour autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/552/55191.jpg