Taliban zveřejnil video se zajatým americkým vojákem

Washington - Americký voják, který byl koncem června unesen neznámými muži ze své základny ve východním Afghánistánu, se v sobotu objevil ve videozáznamu na internetových stránkách afghánského islamistického hnutí Taliban. Voják je na záznamu o délce 28 minut oblečen v šedém oděvu. Taliban nedal žádné ultimátum ani nežádá výkupné.

Na anglicky pokládané otázky svých věznitelů například odpovídá, že válka proti Talibanu je pro něj moc těžká, že by rád poznal více islám, že má velký strach a že by chtěl domů, kde na něj čeká snoubenka. Vyzval Američany k ukončení války. Záznam byl podle jeho autorů pořízen 14. července.

„Moji drazí Američané, kteří máte své milované tady. Vy, kteří je postrádáte. Vy máte sílu donutit naši vládu, aby je vrátila domů. Prosím, prosím, odvezte nás domů, ať můžeme být zpátky tam, kam patříme. A ne tady,“ říká na záznamu unesený 23letý americký voják Bowe Bergdahl z Idaha. „Jsem vystrašený. Bojím se, že se už nepodívám domů. Je obrovsky skličující být vězněm.“ Dál popisuje, že spojenečtí vojáci jsou demoralizovaní a válku prohrávají. Pentagon ale oznámil, že voják vše říkal proto, aby si zachránil život. 

Od začátku války v roce 2001 bylo v Afghánistánu uneseno mnoho civilistů včetně pomocných pracovníků a novinářů z řad cizinců i Afghánců. Ovšem dosud jediným uneseným příslušníkem armády USA zde byl podle oficiálních informací voják, který v březnu 2002 vypadl z vrtulníku a byl zajat členy islamistické sítě al-Káida, kteří ho zabili.