Barmská policie krátce zadržela desítky členů opozice

Rangún - Barmské úřady dnes krátce zadržely desítky členů opozice při jejich návratu z pietní připomínky výročí smrti zakladatele země, generála Aun Schana. Otec vězněné opoziční vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij byl zavražděn před dvaašedesáti lety. Oficiální připomínka výročí, které se v Barmě slaví jako Den mučedníků, se každý rok odehrává u Mauzolea mučedníků nedaleko slavné zlaté pagody Šwedagon, nejvýznamnější svatyně v zemi.

Policie ještě dnes ráno místního času zatarasila přístupové cesty k mauzoleu. Na místě byly stovky policistů a vězeňská auta. Členy opozice na místě pak začala policie zatýkat. Důvody zadržení nejsou jasné. Svědci hovoří o nejméně 50 zadržených členech opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD), kteří ale byli po několika hodinách propuštěni.

Generál Aun Schan a další členové jeho kabinetu byli zavražděni 19. července 1947 krátce předtím, než Velká Británie udělila své jihoasijské kolonii samostatnost. Den mučedníků patříval mezi důležité barmské svátky. Vojenská junta, která vládne zemi od roku 1962, ale jeho důležitost rok od roku potlačuje v odpovědi na rostoucí popularitu Su Ťij. Tato vůdkyně barmské opozice strávila více než 13 z posledních 19 let v domácím vězení. V současnosti je souzena za údajné porušení pravidel svého věznění.