Ujguři demonstrovali v Kazachstánu proti čínskému útlaku

Almaty - Více než 5000 Ujgurů dnes protestovalo v kazašské Almatě proti násilnému potlačení demonstrace tohoto muslimského etnika v Číně na počátku července. Peking dnes také poprvé přiznal, že při nepokojích v autonomní provincii Sin-ťiang 5. července policie zabila 12 lidí, zároveň ale obvinil demonstranty ze shromažďování zbraní a plánování synchronizovaných útoků na vládní cíle v metropoli Urumči. Celkem si etnické nepokoje vyžádaly 197 životů a 1700 zraněných.

Ve středoasijském Kazachstánu žije asi 300 tisíc Ujgurů, což je nejvíce mimo Čínu. Tisíce se jich dnes shromáždily v sále kongresového centra v největším kazašském městě. Další stovky stály na chodbách a před budovou, která pochází ještě z dob Sovětského svazu. Podle tiskových agentur to byla dosud největší manifestace na podporu čínských Ujgurů. Podobné se v minulých dnech odehrály například v Turecku, jehož obyvatelé jsou etnicky i jazykově s Ujgury spřízněni.

Jeden z představitelů Světového ujgurského kongresu dnes řekl, že Ujguři chtějí nechat události v Urumči vyšetřit nezávislými orgány jako OSN, Amnesty International a Human Rights Watch. „Chceme znát pravdu. Čína stále lže,“ kritizoval komunistický režim v Pekingu. K tomu, zda se to podaří, je ale prý pesimistický, neboť západní státy podle něj nebudou chtít vytvářet tlak na vyšetřování, aby neohrozily své vztahy s Čínou.