Stál za terorem v Bombaji. Po měsících zapírání nyní přiznal vinu

Dillí - V procesu s jediným dopadeným pachatelem teroristických útoků na indickou Bombaj došlo k nečekanému zvratu. Muhammad Adžmal Amir Kasab změnil výpověď a přiznal vinu. Přitom ještě v květnu tvrdil, že je nevinný. Všech dalších 9 atentátníků je mrtvých. Při útocích na luxusní hotely, hlavní nádraží a další cíle v indickém přístavním městě zahynulo v listopadu loňského roku přes 170 lidí.

„Musím něco říct: Přiznávám se, vyzývám soud, aby to přijal a vyslovil rozsudek,“ doznal se Kasab k účasti na útocích, které rozpoutaly třídenní krveprolití. Při květnovém slyšení přitom Kasab popřel vinu ve všech 86 bodech obžaloby, včetně vraždy, držení výbušnin a vedení války proti Indii.

Zatím není jasné, co Kasaba po měsících zapírání přimělo k přiznání. Za listopadové zločiny mu hrozí až trest smrti. „Nikdo to nečekal, jsem v šoku. Soud se teď rozhodne, jak bude pokračovat dál,“ informoval indický prokurátor Udždžval Nikám.

Za pachatele atentátů byla označena pákistánská radikální islamistická organizace Laškare tajjaba. V dubnu prokurátor Nikám v soudní síni prohlásil, že do atentátů byl zapojen nejméně jeden důstojník pákistánské armády a podle složitosti příprav také pákistánská rozvědka. Pákistán po vlastním šetření připustil, že atentáty byly zčásti připraveny na jeho území, ale popřel podíl svých zpravodajských služeb na nich. Původ strůjců bombajského teroru také zhoršil indicko-pákistánské vztahy.

/*json*/{"map":{"lat":19.020577111,"lng":72.8633880615,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":19.017656,"lng":72.856178,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Muhammad Adžmal Amir Kasab
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24