Jak získat výborného služebního psa? Klonováním

Soul - Jižní Korea představila úspěch tamních vědců - první naklonované služební psy, kteří pomáhají odhalovat zásilky drog. Po svém předkovi, vyznamenaném slídiči, získal identický vrh zlatých labradorů mimořádné předpoklady k této práci. Genetická předloha štěňat, šampión Chase, byl totiž nejlepším jihokorejským celním psem. Po devíti letech však odchází do důchodu.

Chase nahrazuje hned šest jeho klonů, tedy geneticky identických kopií. Štěňata se poprvé nadechla před dvěma lety. Od útlého věku pak psi procházeli přísným výcvikem pro boj s pašovanými narkotiky. „V průběhu výcviku vykazovali daleko lepší poslušnost a výsledky než ostatní psi, které jsme cvičili,“ uvedl jejich cvičitel.

V neděli nastoupila šestice Chasových klonů poprvé do práce. Tři u zavazadel na mezinárodním letišti v Soulu, další tři v celním prostoru. Všichni se jmenují stejně a ošetřovatelé si toho svého poznají scannerem podle čipu pod kůží. 

Video Šikovné služební psy lze získát i klonováním
video

Šikovné služební psy lze získát i klonováním

S nápadem naklonovat svou největší hvězdu se celní správa obrátila na Národní univerzitu v Soulu, která je průkopníkem nových technik rozmnožování. Klony stály méně než výcvik obyčejného služebního psa, a navíc byl výsledek zaručen: z normálních psů se stane skutečně dobrými slidiči narkotik jen asi třetina. U těchto klonů byl úspěch stoprocentní.  

Naklonovaný pes při odhalování drogových zásilek
Naklonovaný pes při odhalování drogových zásilek