Hamaswood představuje filmový trhák – o Imádovi Akilovi

Gaza - V pásmu Gazy proběhla premiéra akčního filmu o Imádovi Akilovi, jednom z předáků palestinského radikálního Hamasu. Na rozdíl od drahých hollywoodských velkofilmů stála ideologická oslava palestinského hrdiny pouhých 200 000 dolarů, tedy 3,6 milionu korun. Film plný honiček je protižidovsky založený, izraelští vojáci ve filmu často pospávají a otrhaní Izraelci se pokoušejí získat Palestince ke spolupráci se židovským státem nabízením alkoholu a žen. Premiéry se zúčastnili tři představitelé politických špiček a několik místních celebrit - to vše však v plnovousech nebo s tvářemi ukrytými za závojem. Protože však v pásmu Gazy neexistují kina, bude se film promítat v kulturním centru.

„Místo Hollywoodu je to Hamaswood. Snažíme se o kvalitní islámské umění o osvobozeneckém boji a bez provokativních (sexuálních) scén,“ řekl Fazí Hamad, ministr vnitra vlády Hamasu, která vládne pásmu Gazy. Ve filmu skutečně milostný románek není a ženy, které ve filmu vystupují, jsou vždy cele zahalené.

Hlavní hrdina filmu zahynul v boji s Izraelci v roce 1993 ve věku 23 let. Používal převleky, a říkalo se mu proto duch. V 90. letech byl na předním místě izraelského seznamu hledaných osob, jelikož se mu připisovala smrt 11 vojáků, jednoho izraelského civilisty a čtyř palestinských informátorů. Jeho životní příběh do scénáře převedl lékař Mahmúd Zahar, který je považovaný za hlavního strůjce bojů, při nichž se před dvěma lety Hamas zmocnil vlády nad Gazou a vytlačil z ní soupeře z Fatahu.

Natáčelo se deset měsíců na místě, na němž chce Hamas za 200 milionů dolarů vybudovat mediální a filmové středisko. Už nyní Hamasu patří jedna satelitní televize, rozhlasová stanice a několik desítek webových stránek. Jsou s ním také spojeny dva z palestinských deníků.