USA se obávají, že bude KLDR spolupracovat s Barmou

Bangkok - Spojené státy se obávají možnosti, že Severní Korea poskytne svou jadernou technologii vojenské vládě v Barmě. Prohlásila to americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová na cestě do thajského letoviska Pchúket. Tam dnes pokračuje regionální summit Sdružení zemí jihovýchodní Asie a jejich partnerů. Snahy o společný postup proti severokorejské jaderné hrozbě figurovaly mezi hlavními body. Na tiskové konferenci po skončení jednání Clintonová prohlásila, že pro Severní Koreu je jedinou možností úplná a nezvratná denuklearizace. V tom ji prý podporují i její protějšci z Číny, Japonska a Jižní Koreje.

„Víme, že se zvyšují obavy ohledně vojenské spolupráce mezi Severní Koreou a Barmou, což bereme velmi vážně. Destabilizovalo by to oblast. Znamenalo by to přímou hrozbu pro sousedy Barmy,“ varovala Clintonová. Severní Korea v květnu provedla test jaderné zbraně a během července navzdory rezoluci OSN odpálila několik balistických raket. Američtí diplomaté proto vyjadřují své obavy z toho, že Barma by mohla v této oblasti s KLDR spolupracovat.

Americká ministryně dále prohlásila, že Spojené státy jsou hluboce znepokojeny porušováním lidských práv v Barmě, především zneužíváním mladých dívek armádou. „Jsme ochotni mít s Barmou plodnější vztahy, pokud učiní kroky, které jsou nasnadě. Vláda propustí politické vězně, které zadržuje, a udělá další kroky, o kterých ví, že by je mohla udělat; ukončí násilnosti proti vlastním lidem, včetně menšin… Přestane špatně zacházet s Do Aun Schan Su Ťij,“ dodala Clintonová.

Clintonová: Írán disponující jadernými zbraněmi je nepřijatelný

Další oblastí, které se Clintonová v projevu věnovala, byly jaderné ambice Íránu. Americká ministryně zahraničí naznačila, jak by se USA mohly vyrovnat se situací, že by Írán disponoval jadernými zbraněmi: vyzbrojením svých spojenců v oblasti Perského zálivu a rozšířením obranného deštníku nad
touto oblastí. Zopakovala přitom, že Írán disponující jadernými zbraněmi je
nepřijatelný. „Stále ponecháváme otevřené dveře pro rozhovory s Íránem, ale také musíme dát jasně najevo, že přikročíme k akci - a jak čas od času říkám, ochromující akci - a zapracujeme na vylepšení obrany našich partnerů v oblasti,“ prohlásila Clintonová.

Místopředseda izraelské vlády Dan Meridor v reakci na komentář americké
ministryně zahraničí prohlásil, že by bylo mnohem lepší Íránu zabránit v
získání jaderných zbraní, než se jim snažit čelit za pomoci obranného
deštníku.


Na okraj konference se podle tiskové agentury ITAR-TASS Clintonová setkala také se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Schůzka se konala za zavřenými dveřmi. Analytici předem oznámili, že se ministři zahraničí budou snažit během schůzky sjednotit postoje k situaci v asijsko-tichomořské oblasti i ke klíčovým mezinárodním otázkám.

USA podepsaly dohodu o přátelství se zeměmi jihovýchodní Asie

Clintonová podepsala dohodu o přátelství a spolupráci se Sdružením zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). Dokument je podle agentury Reuters důkazem pozornosti, kterou Washington opět věnuje tomuto regionu. Dohodu podepsaly už dříve i další země včetně Číny, která v poslední době zvyšuje svůj vliv v oblasti. Svým podpisem se země zavazují, že budou spory řešit mírovou cestou a nebudou se vměšovat do vnitřních záležitostí ostatních států.

„Prezident Obama a já jsme přesvědčeni, že tento region je nezbytný pro celosvětový pokrok, mír a prosperitu, a se svými partnery ze sdružení ASEAN plně spolupracujeme při řešení široké škály výzev, kterým čelíme,“ dodala americká ministryně.

Najdou diplomaté v Pchúketu řešení krize na Korejském poloostrově?

V thajském Pchúketu panují kvůli schůzce ASEANu přísná bezpečnostní opatření. Zamířila sem totiž nejen nejvyšší politická reprezentace z deseti zemí jihovýchodní Asie, ale i jejich klíčoví východoasijští partneři, jako jsou Čína, Japonsko a Jižní Korea a také zástupci Spojených států, Ruska či Evropské unie. Agenda jednání je široká, máloco ale svým významem přesahuje pokračující snahy o nalezení společného postupu proti severokorejské jaderné hrozbě.


Severní Korea poslala do Pchúketu rovněž svého velvyslance a všichni budou napjatě očekávat, jak se Pchjongjang k případným novým návrhům na řešení sporu postaví. Z informací, které dosud z kuloárů pronikly, vyplývá, že by Spojené státy rády získaly širší podporu pro svou metodu cukru a biče.