Svržený Zelaya se do Hondurasu vrátí nejpozději v pátek

Tegucigalpa - I přesto, že nová honduraská vláda, která se ujala moci po vojenském převratu na konci června, odmítá svrženého prezidenta Manuela Zelayu vpustit do země a hrozí mu vězením, chce se vyhoštěný politik do vlasti vrátit. Svržený honduraský prezident Manuel Zelaya oznámil, že do Hondurasu dorazí nejpozději v pátek. Zelaya, který má podporu mezinárodního společenství, už se jednou o návrat pokusil, vojáci ale jeho letounu nedovolili přistát.

Manuel Zelaya včera stanovil pučistům 72hodinou lhůtu, po jejímž uplynutí se prý vrátí domů, aby stál na straně honduraského lidu v boji s represivním režimem, který byl podle něj po jeho svržení v zemi nastolen.

Manuel Zelaya, svržený honduraský prezident:

„Jestli se mi na cestě do Hondurasu něco přihodí, chci, aby mezinárodní společenství, mí krajané a má rodina věděli, že ten, kdo za mou smrt ponese vinu, je generál Romero Vásquez Velásquez. Pouze on má pravomoc vydat rozkaz ke střelbě.“

Video Svržený Zelaya se do Hondurasu vrátí nejpozději v pátek
video

Svržený Zelaya se do Hondurasu vrátí nejpozději v pátek


Přestože má Zelaya na své straně i mezinárodní společenství, jeho nástupce v čele státu Roberto Micheletti nechce o Zelayově návratu domů ani slyšet. Tvrdí totiž, že svržený státník nerespektoval vládu zákona a chtěl se vydat ve stopách svého údajného politického vzoru, Huga Cháveze. Kategorická stanoviska na obou stranách sporu prakticky vylučují možnost ustavení společné vlády, což je řešení navrhované mezinárodními zprostředkovateli.

Diplomatické jednání bylo znovu odloženo

Nynější faktická vláda dnes oznámila, že zprostředkovatelské jednání o vyřešení politické krize bylo znovu odloženo. Čeká se prý na nové návrhy diplomatického prostředníka, kostarického prezidenta Oscara Ariase. Ministr zahraničí nynější vlády Carlos López v televizi prohlásil, že jeho kabinet zůstává i nadále otevřen dialogu, ale není prý jasné, kdy další jednání začne. Vypuzený prezident Zelaya podle agentury Reuters tvrdí, že pokud se nezačne jednat a nebude dnes dosaženo dohody, znovu se pokusí o návrat do Hondurasu.

To se ale vůbec nelíbí jeho faktickému nástupci Robertu Michelettimu, kterého parlament jmenoval do čela státu po Zelayově vypuzení. Ten několikrát zdůraznil, že nedovolí, aby se jeho politický sok Zelaya do země vrátil a dokončil svůj prezidentský mandát. To je ale klíčový požadavek, s nímž přišel zprostředkovatel Arias. 

Micheletti a jeho stoupenci jsou ovšem pod silným tlakem, aby ustoupili a umožnili Zelayův návrat. Podle pozorovatelů se nyní očekává, že Arias přijde s novými návrhy poté, co původní Micheletti o víkendu odmítl. Spojené státy a vedoucí představitelé latinskoamerických států stále trvají na tom, aby se Zelaya vrátil do úřadu.