Astronauti z Endeavouru třetí výstup do kosmu předčasně ukončili

Oběžná dráha - Po šesti hodinách práce ve volném kosmu nařídilo pozemní středisko kosmonautům z Endeavouru vrátit se na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) kvůli poruše na skafandru Christophera Cassidyho. Ten měl s Davidem Wolfem za úkol vyměnit čtyři baterie v jednom ze solárních panelů orbitálního komplexu. Na vesmírném obleku méně zkušeného z dvojice astronautů pravděpodobně přestala řádně fungovat nádrž na odběr oxidu uhličitého, neboť jeho hladina ve skafandru stoupala. Houston mu proto nařídil okamžitý návrat na stanici, což znamenalo přerušení práce i pro jeho zkušenějšího kolegu.

Američané tak stihli odstranit jen dvě z baterií, které jsou na ISS od roku 2000, a instalovat na jejich místo nové. Každá z nich měří asi metr a v zemské tíži váží 170 kilogramů. 

Před tím ale zvládli podle agentury DPA ještě přemístit madla na vnějším plášti ISS a připravit experimenty na zvláštní plošině, která vědcům umožní provádět pokusy v podmínkách volného prostoru. Jejich výstup byl nakonec o zhruba půl hodiny kratší oproti plánu. 

Endeavour dopravil k ISS celkem šest nových baterií k uchovávání energie. Poslední dvě měli astronauti vyměnit při páteční čtvrté „vesmírné vycházce“. Celkem plánují vystoupit do volného prostoru pětkrát. 

Raketoplán Endeavour se má vydat zpátky k Zemi 28. července a na Kennedyho vesmírném středisku na floridském mysu Canaveral přistát 31. července.