Maďarští poslanci navrhují diskusní fórum o slovenském jazykovém zákoně

Budapešť - Maďarští poslanci žádají zrušení slovenského jazykového zákona, jsou ale připraveni o něm diskutovat. Parlamentní skupina liberálů navrhla uspořádat fórum jazykového usmíření. Zástupci obou zemí, jazykoví odborníci a občanská sdružení na něm mají debatovat o zákoně na ochranu jazyka, který nedávno novelizoval slovenský parlament. Podle něj je možné od září trestat prohřešky proti slovenštině pokutou až 5000 eur. Maďarská menšina na Slovensku to považuje za diskriminační.

 

Šéf parlamentní skupiny liberálů János Kóka dopisem navrhl Maďarské akademii věd, aby konferenci o sporném slovenském zákonu zorganizovala. Vedení akademie dnes s touto iniciativou vyjádřilo souhlas. Zamýšleného fóra by se měli zúčastnit také slovenští akademici, experti a zástupci občanských sdružení.

Ředitel Jazykovědného ústavu Ľudovíta Štúra Slovenské akademie věd Slavomír Ondrejovič však nepovažuje název „maďarsko-slovenské jazykové usmíření“ za přiměřený. Ve sporu podle něj není ani slovenský a maďarský jazyk, ani Slováci a Maďaři. K možnosti vyřešit spory Slovenska a Maďarska prostřednictvím takovéto akce je však Ondrejovič skeptický.

Delegace obou zemí navštívily v Haagu vysokého komisaře OBSE pro menšiny Knuta Vollebaeka a předložily mu svá stanoviska k jazykovému zákonu. Podle sdělení maďarského ministerstva zahraničí by měl komisař přicestovat 15. září do Budapešti, aby v diskusi o důsledcích nového zákona pokračoval.

V červnu přijatý zákon umožňuje od září trestat prohřešky proti slovenštině pokutou až 5000 eur (až 130.000 korun). Sankce hrozí za užívání jazyka menšiny v oficiálním styku ve městech a vesnicích, kde minorita tvoří méně než 20 procent obyvatel. Budapešť tuto novelu považuje za znevýhodnění maďarské menšiny na Slovensku. Podle slovenské strany je však zákon v souladu s mezinárodními standardy a neomezuje minoritní jazyky.