Island se blíží do EU

Stockholm - Össur Skarphedinsson, islandský ministr zahraničí, dnes ve Stockholmu oficiálně předal svému švédskému kolegovi Carlu Bildtovi přihlášku Islandu do Evropské unie. Švédsko totiž nyní evropské sedmadvacítce předsedá. První část podkladů k přihlášce do unie předal Island u švédského předsednictví a u Evropské komise již minulý pátek.

Před týdnem se islandský parlament těsnou většinou vyslovil pro, aby se země ucházela o vstup do EU. Po ukončení přístupových jednání s Bruselem ale budou muset definitivně členství Islandu v EU schválit tamní voliči v referendu.

Vstup do unie - stabilizace ekonomiky?

Členství své země v evropském bloku považuje islandská sociálnědemokratická premiérka Jóhanna Sigurdardóttirová za jedinou možnost, jak dlouhodobě stabilizovat islandské hospodářství, které tvrdě postihla světová finanční krize. Islandská koruna se propadla, nezaměstnanost a inflace prudce vzrostly. Reykjavík musel požádat Mezinárodní měnový fond o pomoc ve výši až deset miliard dolarů.

Ossur Skarphedinsson, islandský ministr zahraničí:

„Island by se k unii mohl připojit relativně brzy. Na druhé straně jsem ale realistou, jsou tu dvě sporné věci - rybaření, zvláště choulostivé pro Island, a zemědělství.“

Island by mohl do unie vkročit relativně rychle, hovoří se o letech 2011 či 2012. Reykjavík je od roku 1994 členem takzvaného Evropského hospodářského prostoru (EHP). Největší překážkou přístupových rozhovorů bude islandský rybářský průmysl, jehož produkty loni představovaly asi 37 procent exportu země a který je pro Islanďany velmi citlivou otázkou národní identity. Unijní rybolovná politika stanoví mimo jiné pro každou členskou zemi roční kvóty a má přísná pravidla pro rybářské náčiní a praktiky. 

V současnosti s Bruselem o vstupu do unie jednají Chorvatsko a Turecko.