Cesta ke zvolení kyrgyzského prezidenta je složitá

Biškek - Jen několik hodin po otevření volebních místností stáhl kyrgyzský opoziční předák Almazbek Atambajev svou kandidaturu na post prezidenta této středoasijské země. Atambajev byl považován za jediného vážného soupeře současného prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, který usiluje o druhý mandát. Opozice již označila dnešní volby za zfalšované. Vzápětí do ulic severokyrgyzského města Balykčy vyrazil asi tisícový dav demonstrantů, který rozehnala policie obušky a střelbou do vzduchu.

„Chceme, aby tyto volby byly prohlášeny za nezákonné. To znamená, že se odmítáme těchto voleb zúčastnit, a potvrdit tak prezidenta Bakijeva,“ prohlásil Atambajev před novináři. Opozice podle něj žádá vypsání nových voleb. Centrální volební komise ale oznámila, že hlasování je platné.

Až tisícovka demonstrantů v Balykčy

Zhruba tisícovka demonstrantů se v Balykčy zúčastnila protestu proti způsobu vedení voleb, uvedl mluvčí odstoupivšího kandidáta Almazbeka Atambajeva. Policie podle něj dav zastrašila varovnými výstřely do vzduchu. Představitel správy města demonstraci rovněž potvrdil, ale účastníků shromáždění bylo prý méně. Nikdo prý nebyl zraněn, dodal.

V 16:00 našeho času se mají uzavřít volební místnosti, první výsledky se pak očekávají navečer. Zatím není jasné, kolik lidí přijde odevzdat svůj hlas, protože obyvatelstvo je po letech plných problémů nedůvěřivé a apatické.

V Kyrgyzstánu se stupňují útoky na nezávislé novináře

Hlasování probíhá v době rostoucí nestability a série útoků na nezávislé novináře. Opozice ještě před začátkem hlasování pohrozila protestními akcemi, pokud budou výsledky voleb zfalšovány. Před možným falšováním voleb varovala i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která bude na řádný průběh hlasování dohlížet. 

Prezident, který byl dříve považován za relativně liberálního předáka ve srovnání s mnohem autoritativnějšími představiteli sousedních středoasijských republik, je nyní velkým terčem kritiky, podle které umlčuje svoje politické rivaly a potlačuje opozici.

Bakijev má 4 protikandidáty

V současnosti má Bakijev čtyři protikandidáty, ale málokdo pochybuje, že by nebyl opět zvolen. Jeho jediný vážný soupeř byl právě Atambajev, který v roce 2007 stál krátce v čele vlády. Ale ještě před jeho odstoupením mu dávali analytici jen malé šance, že úřad hlavy státu získá.

Kurmanbek Bakijev převzal úřad prezidenta po autoritářském Askaru Akajevovi v roce 2005, který této středoasijské republice vládl téměř 15 let. Akajev po zfalšovaných parlamentních volbách, které vyvolaly násilné protesty, uprchl do Ruska, kde se vzdal funkce.

/*json*/{"map":{"lat":43.7393520792,"lng":74.3994140625,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":42.827638636242,"lng":74.59716796875,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/