Šešelj: 15 měsíců vězení za pohrdání soudem

Haag - Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) dnes poslal na 15 měsíců do vězení srbského ultranacionalistu Vojislava Šešelje. Ten byl u mezinárodní instituce obžalován z pohrdání soudem za to, že zveřejnil ve své knize jména trojice chráněných svědků, což mu tribunál výslovně zakázal. Šešelj se již v březnu označil za nevinného. Identita svědků byla podle něj dostatečně chráněna, když pro ně v knize použil krycí jména. Za pohrdání soudem mu přitom hrozilo až sedm let.

„Senát považuje za nutné odradit od tohoto typu chování,“ vysvětlil délku trestu soudce. Status ICTY umožňuje uložit za pohrdání soudem maximální trest sedm let a/nebo peněžitou pokutu 100 000 eur (téměř 2,6 milionu korun). 

Šešelj vyzradil citlivé údaje svědků

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Vojislav Šešelj, který z haagského vězení řídí Srbskou radikální stranu, čelí obvinění, že odhalil v knize identitu tří chráněných svědků, kteří vypovídali v jiném procesu, jenž je s ním u ICTY veden. V tomto procesu je srbský ultranacionalista obviněn z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti spáchaných za bosenské války v letech 1992-95.

Obžaloba uvádí, že Šešelj zveřejnil v knize, k jejímuž autorství se přiznal, obrovské množství detailů o třech svědcích, hlavně jejich jména, zaměstnání i adresu. Šešelj v ní údajně také přetiskl výňatky z písemné výpovědi jednoho ze svědků. Soudce nařídil Šešeljovi, aby knihu o 1 200 stránkách do 7. srpna stáhl z internetu.  

První proces se Šešeljem týkající se válečných zločinů, který po dlouhých průtazích začal na konci roku 2007, byl letos 11. února odročen. Podle experta na bývalou Jugoslávii Matyáše Zrna by mohl Šešelj nakonec ve vězení strávit minimálně 10 let.

Senát se rozhodl zbylé svědky nevyslýchat, protože jim nemůže být zajištěna bezpečnost. „Mohlo by se stát, že pohrdání soudem se stane jakousi náhražkou za případné neodsouzení Šešelje v hlavním procesu,“ říká Ondřej Houska, zpravodaj ČRo.

Šešelj, někdejší srbský vicepremiér a blízký spolupracovník bývalého jugoslávského a srbského prezidenta Slobodana Miloševiče, se soudu v Haagu dobrovolně vydal v únoru 2003 a nyní je v haagské věznici Scheveningen. Veškerá obvinění však odmítá.

Dnešní trest bude mít na Šešelje, který je ve vazbě od roku 2003, jen minimální dopad, neboť vazba se mu do odpykání trestu počítá.   

Šešelj slovně napadá soudce

Podle Šešelje je tribunál protisrbský, zpolitizovaný a nespravedlivý. Lump a křivák jsou nejmírnější výrazy, kterými soudce označuje. O žalobkyni Carle del Ponteové řekl, že je prostitutka. Vulgarity, kterými častoval předsedajícího soudce, mohla vysílat srbská média až v pozdních nočních hodinách.

Šešelj z vězení dál vede Srbskou radikální stranu, která v posledních volbách obsadila skoro čtvrtinu parlamentu. Ve věznici se z něj navíc stal spisovatel. Kromě obsáhlých stížností na délku procesu sepsal i knihu s názvem Kriminálník a válečný zločinec Javier Solana. V ní tvrdě zkritizoval nejen bývalého generálního tajemníka NATO, ale i haagský tribunál, Evropskou unii a všechny ostatní, kteří schvalovali nebo se přímo podíleli na bombardování Srbska v roce 1999.   

Vojislav Šešelj

„Jsem Vojislav Šešelj, hlavní nepřítel haagského tribunálu.“

Vojislav Šešelj se narodil 11. října 1954 v Sarajevu. V roce 1984 byl odsouzen v politickém procesu za kritiku komunistického režimu. Roku 1989 založil spolu s Vukem Draškovičem a Mirko Jovičem stranu Srbské národní obnovy, později založil Srbskou radikální stranu. Až do roku 1998 byla jeho strana v opozici vůči Miloševičově vládě. Během násilností v Kosovu podporoval Miloševičovu vládu a stal se jejím místopředsedou. V únoru 2003 na něj vydal Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii zatykač.

/*json*/{"map":{"lat":52.0945862995,"lng":4.28435146809,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":52.094444,"lng":4.284444,"type":"1","description":"ICTY v Haagu"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/