Kosmonauti zahájili čtvrtý výstup do volného kosmu

ISS (oběžná dráha) - Kosmonauti z raketoplánu Endeavour dnes počtvrté během nynější mise vystoupili do volného kosmu, kde by měli vyměnit čtyři baterie v jednom ze solárních panelů Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Dvě z těchto baterií chtěli kosmonauti nainstalovat již ve středu, pozemní středisko ale jejich misi ve volném prostoru kvůli závadě na skafandru Christophera Cassidyho předčasně ukončilo.

Cassidyho a Thomase Marshburna tak dnes čeká obzvláště dlouhý pobyt mimo orbitální komplex. „Vesmírná vycházka“ by měla trvat sedm a půl hodiny. Dvojice opustila přetlakovou komoru v 15:54 SELČ. 

Vesmírný nováček Cassidy se podle  NASA bude pohybovat pomaleji. Ve středu prý kvůli jeho rychlým pohybům špatně pracovalo filtrační zařízení vzduchotechniky skafandru, což zvýšilo koncentraci oxidu uhličitého v dýchací směsi vesmírného obleku. NASA mu také poradila, aby dýchal klidněji.

Endeavour dopravil k ISS celkem šest nových baterií k uchovávání energie. Poslední dvě měli kosmonauti vyměnit při páteční čtvrté misi. Celkem plánují vystoupit do volného prostoru pětkrát, poslední výstup by se podle plánů NASA měl uskutečnit v pondělí.

Raketoplán Endeavour se má vydat zpátky na Zemi 28. července a na Kennedyho vesmírném středisku na floridském mysu Canaveral přistát 31. července.