Na situaci íránské opozice upozorňovali lidé v mnoha městech, i v Praze

Teherán/Praha - V Praze i dalších světových městech se dnes demonstrovalo za propuštění Íránců zadržených při protestech po prezidentských volbách. Účastníci demonstrace vyzývali Írán, aby přestal potlačovat opoziční akce. Například v Praze aktivisté popsali chodníky před íránskou ambasádou stovkami jmen vězněných lidí. Bouřlivé protesty byly projevem nesouhlasu s výsledkem voleb, v nichž oficiálně obhájil funkci Mahmúd Ahmadínežád. Nesouhlasné hlasy tisíců Íránců umlčely až zásahy vládních a bezpečnostních sil.

„Při pokojných i násilných demonstracích byly zatčeny tisíce lidí. Velká část z nich už byla propuštěna, u desítek lidí není jasné, jestli jsou zatčeni, ve vazbě anebo mrtví,“ informoval blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

K propuštění zatčených Íránců vyzval během svého kázání také bývalý íránský prezident Alí Rafsandžání: „Není třeba držet tolik lidí ve vězení. Nechte je jít k jejich rodinám. Naše státní zřízení si nemůže dovolit je ztratit. Musíme je získat zpět.“

Video Ve světě se demonstruje za propuštění Íránců
video

Ve světě se demonstruje za propuštění Íránců

Ve světě se demonstruje za propuštění Íránců

Z9 25.7.2009

Reportáž Edity Horákové a Pavla Šimka

Během demonstrací proti výsledku prezidentských voleb zemřelo nejméně 20 lidí. Další desítky byly zraněny. Tlak na prezidenta Ahmadínežáda ale nesílí jen ze strany veřejnosti. Na příkaz íránského duchovního vůdce ajatolláha Chameneího musel odvolat svého prvního viceprezidenta týden poté, co ho jmenoval do funkce.

Obavy o osud protivládních demonstrantů vzbudila i vražda Rezáího

Obavy o osud asi pěti set íránských protivládních demonstrantů vzbudila i vražda Mohsena Rezáího, syna poradce jednoho z neúspěšných prezidentských kandidátů. Zemřít měl za nevyjasněných okolností ve věznici Evín. Teherán navíc přitvrzuje vnitřně i navenek. Konzervativní klerici si vymohli odvolání viceprezidenta Esfandiara Rahíma Mašáího poté, co pronesl několik smířlivých prohlášení vůči Izraeli. Ten se navíc dočkal dalších výhrůžek.

Izrael uvažuje nejen o preventivním náletu na íránská jaderná zařízení, ale do Rudého moře vyslal i speciální ponorku vyzbrojenou jadernými hlavicemi. Už příští týden má o vztazích s Íránem jednat v Izraeli výprava amerických diplomatů v čele s ministrem obrany Robertem Gatesem.

Dnešní akci podpořilo i Amnesty International

Dnešní celosvětovou akci podpořily nevládní organizace jako Amnesty International či Human Rights Watch. Protesty byly plánovány ve více než osmdesáti městech. Demonstranti se sešli například před íránským velvyslanectvím v Londýně a také v centru Prahy. V Bruselu protestující nesli transparenty s podobiznami zadržených a obětí, které zahynuly při demonstracích.

V Austrálii se dnes konaly menší protesty v Sydney, Melbourne a dalších městech. Kolem padesáti lidí s vlajkami a transparenty s nápisem „Stop mučení“ či „Íránské volby byly podvod“ demonstrovalo třeba na schodišti před melbournským parlamentem.

Zhruba osmdesát lidí se shromáždilo v Tokiu. Kolem krku měli zelené šátky či šály. Zelená barva, která je barvou islámu, se totiž stala také symbolem íránského odporu. Zapalovali svíčky. Účastníci se sešli v parku v centru japonské metropole, kde sledovali sestřih z dění v Íránu na obrazovce a vyslechli si vystoupení aktivistů. Jejich slova o svobodném Íránu a spravedlivých volbách odměnili potleskem.

V jihokorejském Soulu se shromáždily asi tři desítky lidí. Skupina vyzývala k „okamžitému a bezpodmínečnému propuštění“ zadržených. Rovněž požadovala, aby OSN vyšetřila případné porušování lidských práv. Teherán by podle aktivistů měl dodržovat svobodu slova a shromažďování.