Severní Korea chce s USA vést bilaterální jednání

Soul - Severní Korea už nadále nechce vést šestistranné rozhovory se Spojenými státy o jejím jaderném programu. Dala by raději přednost dvoustrannému jednání. V pátek to prohlásil severokorejský vyslanec při OSN Sin Son-ho. USA ale chtějí pokračovat v rámci šestistranných rozhovorů.

„Nejsme proti dialogu ani proti vyjednávání o záležitostech týkajících se společných zájmů,“ citovala Sina japonská agentura Kjódó. O severokorejském jaderném programu se jednalo od roku 2002 v rámci šestistranných rozhovorů, jichž se kromě obou korejských států a USA účastnily také Rusko, Japonsko a Čína. KLDR účast přerušila v dubnu na protest proti kritice svého raketového testu.

Pchjongjang tvrdil, že v dubnu vynesl na oběžnou dráhu komunikační družici, ale USA a další země trvají na tom, že šlo o zkoušku rakety dlouhého doletu. V květnu a červenci pak následovaly další zbrojní testy, kterými si KLDR vysloužila nové sankce OSN. Sin prohlásil, že pět účastníků šestistranných jednání Severní Koreu neprávem obviňují z nedodržování jejích závazků z předchozích dohod. Ty jí zaručují pomoc výměnou za odzbrojení.

Campbell: Naděje na přímé rozhovory s KLDR jsou malé

Náměstek americké ministryně zahraničí Kurt Campbell před týdnem řekl, že naděje na přímé rozhovory s KLDR jsou malé. „Jednáme bilaterálně s Jižní Koreou o společném postupu vůči KLDR,“ řekl v Soulu. Severokorejský jaderný program a další bezpečnostní otázky mají být také předmětem americko-čínského strategického jednání příští týden ve Washingtonu.

Pchjongjang reagoval tento týden ostře na výroky americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Na asijské bezpečnostní konferenci v Thajsku hovořila o izolaci KLDR, když prohlásila, že Severní Korea už nemá žádné přátele a že se její představitelé chovají jako děti dožadující se pozornosti.