Zelaya táboří u hranic s Hondurasem - chce se vidět s rodinou

Las Manos (Nikaragua) - Svržený honduraský prezident Manuel Zelaya, který v pátek zhruba na půl hodiny vkročil na území Hondurasu, se včera znovu vrátil do blízkosti nikaragujsko-honduraské hranice. Oznámil, že se tu do neděle utáboří, tentokrát ale nemá na rozdíl od pátku v úmyslu do Hondurasu vůbec vstoupit. Přítomným novinářům a svým příznivcům řekl, že zde bude čekat, aby se mohl setkat se svou rodinou.

Zároveň si postěžoval, že svou rodinu neviděl od 28. června, kdy ho pučisté vypudili ze země, a že mu přechodná vláda nedovolila se s ní spojit. Jeho manželka řekla telefonicky televizi CNN, že se pokusila dostat k hranici. Vojáci na dálnici u zátarasů ji ale zastavili a nenechali ji projet.

Představitelé honduraské armády jako důvod uvedli, že pozemní komunikace jsou nebezpečné. Šéf honduraské armády Zelayově manželce ale navrhl, že ji za jejím manželem dopraví do Nikaraguy letecky.

O překročení hranic se Zelaya nechce potřetí pokusit z důvodu ochrany svých stoupenců, na něž by podle jeho slov mohli vojáci zaútočit. Během jeho páteční „návštěvy“ se k němu vojáci  ani nepřiblížili. Svým činem se Zelaya ale také nepřiblížil k řešení nynější krize. Západní politici, zejména americká ministryně Hillary Clintonová, označili jeho krok za nezodpovědný.