Indie se zařadila mezi země s jadernou ponorkou

Dillí - Indie dnes spustila do moře svou první ponorku, která běží na jaderný pohon. Událost svoji přítomností poctili premiér Manmóhan Singha se svou manželkou. Země se tím připojila k elitnímu klubu, v němž byly dosud jen USA, Rusko, Čína, Francie a Británie. Ponorku s názvem Arihant čekají ještě testy v mořských hlubinách, funkční v armádě by měla být až za šest let. Jakmile se prověří funkčnost ponorky pod vodou, uzavře Indie takzvanou jadernou triádu a bude schopna použít jaderné zbraně ze vzduchu, ze země i z moře.

Premiérova manželka Guršarán Kaurová při slavnostním ceremoniálu na námořní základně Višákhapatnam rozbila o plášť plavidla kokosový ořech a odhalila jméno 112 metrů dlouhé ponorky. Singh hovořil o „historickém milníku“. „Nemáme agresivní plány a nechceme nikomu hrozit. Přejeme si, aby vývoj v naší oblasti i jinde vedl k mírovému rozvoji a ochraně našich hodnot. Jsme však také povinni ochránit svou zem a držet krok s technickým pokrokem,“ řekl.     

Ponorka, která nese název Zabiják nepřátel, váží téměř šest tisíc tun a je vybavena jaderným reaktorem o kapacitě 85 megawattů. Na hladině dosáhne rychlosti osmadvaceti kilometrů za hodinu, pod hladinou 44 kilometrů v hodině. Posádku bude tvořit 95 mužů a vyzbrojena bude torpédy i raketami, z nichž dvanáct bude balistických. K nim mohou přibýt rovněž střely s plochou dráhou letu.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

Indii pomohlo při výrobě ponorky Rusko 

Pomocnou ruku Indii při vývoji ponorky podala Moskva. „Chci také vyjádřit vděčnost našim ruským přátelům za jejich neustálou a neocenitelnou spolupráci, která utvrzuje naše strategické partnerství,“ podotkl premiér Singh.

Arihant vznikla jako kopie jaderné ponorky třídy Charlie, kterou si Indie pronajala od Sovětského svazu v roce 1987. Je první z pěti ponorek, které chce Indie postavit za 2,9 miliardy dolarů. Zatím je dolet raket, kterými je Arihant vyzbrojen, pouhých 750 kilometrů, zanedlouho by měl ale dostat vylepšené střely s dosahem až 3500 kilometrů.