Německá ministryně odjela na dovolenou vládním vozem

Berlín - Německá ministryně zdravotnictví Ulla Schmidtová bude muset vládě hodně vysvětlovat. Odjela totiž na dovolenou do Španělska služebním vozem s řidičem. Aby toho nebylo málo, auto jí poblíž Alicante ukradl neznámý zloděj. Opozice požaduje po člence kabinetu objasnění. Uvedl to dnes internetový server listu Bild. Náhradní vozidlo podle Bildu do Španělska pro ministryni už nepřijelo. Mluvčí ministryně uvedla, že Schmidtová si pro své soukromé potřeby pronajala v Alicante automobil.

Zloděj ukradl klíčky od černého vládního mercedesu z pokoje, v němž bydlel šofér ministryně. Mluvčí Schmidtové v sobotu uvedla, že šéfka resortu zdravotnictví vozidlo ve Španělsku používala k dopravě na oficiální schůzky. Na nich prý měla diskutovat o zdravotní péči německých důchodců, kteří jsou na penzi ve Španělsku. Média uvedla, že ministryně si do Alicante zaplatila let. Řidič jí do letoviska vůz přivezl z Berlína.

Někteří politici míní, že by aféra ministryně mohla ovlivnit voliče 

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Německo čekají 27. září parlamentní volby do spolkového sněmu. Někteří experti i politici míní, že aféra by mohla sociální demokraty v očích voličů poškodit. SPD, jejíž členkou je Schmidtová, tvoří nyní velkou koalici spolu s křesťanskými demokraty kancléřky Angely Merkelové. Průzkumy straně šance na vítězství nedávají.  

Zlobí se také lékaři, které ministryně Schmidtová systematicky nutila šetřit. Kritika navíc srší i ze svazu daňových poplatníků. „Paní Schmidtová měla zjistit, zda jí neposkytne auto ambasáda, nebo zda se nedá auto s řidičem najmout na místě. To by občany určitě přišlo levněji,“ reagoval na jednání Schmidtové ředitel Svazu daňových poplatníků Reiner Holznagel.

Ministerstvo: Všechno je v pořádku, levněji to nešlo

Ministerstvo se ale dušuje, že cesta limuzíny napříč Evropou je levnější než jiné možnosti. Podle mluvčí Spolkového ministerstva zdravotnictví Dagmar Kaiserové je všechno v souladu se zákony.

Reiner Holznagel


„Požadujeme vysvětlení, proč muselo vozidlo jet skoro 5000 kilometrů přes Evropu. Jen kvůli pohodlí nějaké ministryně se nesmí mrhat státními penězi.“

Šéf parlamentního rozpočtového výboru Otto Friecke ministryni vyzval, aby odpověděla členům výboru na pár otázek. „Rád bych věděl, na jaké schůzky paní Schmidtová požaduje služební vozidlo a šoféra v Alicante a proč nebylo možné, aby jí poskytlo dopravu velvyslanectví,“ řekl Bildu Friecke z opoziční FDP.

Alicante - Berlín
Alicante - Berlín
Více fotek
  • Alicante - Berlín autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1012/101142.jpg
  • Ulla Schmidtová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1012/101143.jpg
  • Otto Friecke autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1012/101140.jpg