Palinová na Aljašce končí, podle médií míří do Senátu

Anchorage (USA) - Republikánka Sarah Palinová oficiálně končí ve funkci aljašské guvernérky. Kandidátka na americkou viceprezidentku z loňských voleb odstupuje ještě před vypršením svého mandátu. Oficiální důvod zní: stres z boje s etickými obviněními. Nicméně média spekulují o jiném a více pravděpodobném důvodu. Začala se prý připravovat na vstup do federální politiky. Svoje působení v čele Aljašky zakončuje populární hokejová máma tam, kde cítí největší podporu. Vyrazila mezi obyčejné lidi, na pikniky pod širým nebem.

Palinová patří mezi republikánskými voliči k nejoblíbenějším politikům. Bývalá královna krásy proto svým předčasným a náhlým odchodem lidi zcela zaskočila. Svůj krok navíc zatím pořádně nevysvětlila. Údajně už ji unavoval ohromný tlak odpůrců, kteří ji obviňují z porušování etického kodexu guvernérky. Americká média ale spekulují o jiných cílech. „Podle mě jen chytá druhý dech. Na odchod do důchodu je příliš mladá. Před deseti lety řekla, že by chtěla být prezidentkou. Od toho neupustila,“ vysvětluje spekulace médií jeden z novinářů.  

Sarah Palinová

0„Je to naposledy, co k vám, obyvatelům Wasilly, mluvím jako vaše guvernérka. Říkám vám upřímně, že vás miluji a vážím si vaší podpory.“

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla


Podle některých komentátorů by se Palinová mohla příští rok ucházet o senátorský post a v roce 2012 bojovat o křeslo v Bílém domě. Matka pěti dětí ale společnost rozděluje a její popularita pomalu klesá. Podle posledního průzkumu ji pozitivně vnímá 40 procent Američanů. Body sbírá zejména u obhájců tradičních amerických hodnot. Naopak 53 procent lidí ji kvůli konzervativním názorům nemá v oblibě. K nim patří hlavně demokraté a také klíčoví středoví voliči.

Sarah Palinová
Sarah Palinová