USA podle Clintonové nedopustí, aby Írán získal jadernou zbraň

Washington - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová označila snahy Íránu získat jadernou zbraň za "marné". Současně podle agentury AFP zdůraznila, že Washington nepřipustí, aby Teherán zastrašoval své sousedy. "Vaše snahy jsou marné," prohlásila Clintonová v rozhovoru pro americkou televizní síť NBC na adresu íránského vedení. Jak dodala, "toto poselství je určeno těm, kteří v Íránu přijímají rozhodnutí. Chceme jim říct, že pokud se snaží dosáhnout na jaderné zbraně, aby zastrašovali či aby demonstrovali svou moc, pak jim to nedovolíme."

Neupřesnila však, jak USA hodlají pokračovat v projektu jaderného deštníku, který by měl ochránit spojence Washingtonu v blízkovýchodní oblasti. Právě tato nejistota dala v Izraeli vniknout obavám, zda Spojené státy nakonec nehodlají přistoupit na myšlenku, že Írán se jaderným arzenálem vybaví.

Přestože podle ní „je nepřijatelné, aby Írán mohl získat jaderné zbraně“, na druhé straně podpořila diplomatické řešení problémů, které má mezinárodní společenství s jadernými ambicemi Teheránu a s nimiž souvisejí i úvahy Izraele bombardovat íránská jaderná zařízení. Jak dodala, Izrael považuje za ohrožení své existence už fakt, že by Teherán mohl jaderné zbraně získat.