Šanghaj spouští kampaň na podporu porodnosti

Šanghaj - Dnes vůbec poprvé po třiceti letech spouští Šanghaj informační kampaň na podporu porodnosti. Během posledních třech desítek let Čína prosazovala politiku jednoho dítěte. Nejlidnatější země světa nyní bojuje se stárnutím populace. Šanghaj je o krok napřed, povolila těm, kteří sami nemají sourozence, aby si pořídili dvě děti.

Rostoucí podíl seniorů v Číně začíná pro lidi v produktivním věku znamenat neúměrnou zátěž. A Šanghaj se rozhodla jednat. V nejlidnatější oblasti Číny už je teď pětina lidí ve věku nad šedesát let. A stále jich přibývá. „Každopádně oficiální odhady udávají, že do roku 2050 bude víc než třetina populace starší než šedesát let,“ popsal sinolog z Orientálního ústavu AV ČR Ondřej Klimeš.

Od sedmdesátých let nesmí čínské páry zplodit víc než jedno dítě. Teď v Šanghaji zavádějí novinku. Nejen že povolují, ale přímo nabádají mladé manželské páry, aby si pořídili dvě děti. Podle nové studie má v roce 2050 v Číně na každého důchodce připadat jen jeden a půl člověka v produktivním věku. Ještě v roce 1975 byl přitom poměr bezmála jedna ku osmi.