Island nedostane při své cestě do EU žádné výhody

Brusel - Island nebude mít při své cestě do Evropské unie žádné výhody oproti ostatním kandidátům na členství v nyní 27členném bloku. Vyplynulo to dnes ze slov švédského ministra zahraničí Carla Bildta. Na bruselském zasedání šéfové diplomacií států unie formálně vyzvali Evropskou komisi, aby zvážila nově podanou islandskou žádost o členství. Zatím není jasné, kdy výkonný orgán EU s hodnocením připravenosti ostrova na zahájení přístupových jednání přijde.

Island díky tomu zvládl jednu z prvních etap procedury, na jejímž konci by mohl rozšířit unijní řady. Přistoupení rozvinutého Islandu, který přihlášku do EU podal oficiálně před několika dny, podporuje i Česká republika.

„Nejde o žádnou zrychlenou cestu, ale spíše o kratší trať, neboť Island už je součástí jednotného trhu a schengenského prostoru,“ řekl Bildt při příjezdu na jednání o výhledech islandského členství, pro něž se ostrovní stát z velké části rozhodl pod tíhou dopadů vážné hospodářské krize.

Island si nechce nechat diktovat v oblasti rybolovu

Řadu pravidel a norem, podle některých odhadů až zhruba tři čtvrtiny, Island už dávno zavedl, což by mohlo jednání s EU urychlit. Určité problémy kolem jeho přibližování k EU by nicméně mohly představovat otázky rybolovu či spory kolem účtů, které měly některé členské země ve zhroucených islandských bankách.

Vlastní přístupová vyjednávání běžně trvají řadu let. Podle některých analytiků by Island nicméně díky sladění značné části zákonů s těmi evropskými mohl unijní řady rozšířit už v roce 2011 či 2012.

Žádost o analýzu připravenosti Islandu na vstup do EU je sice ryze formální záležitost, ale i tak o něčem vypovídá. Například Albánie požádala o členství v EU již v dubnu, avšak členské státy komisi o vypracování analýzy, tak jako tomu dnes učinily v případě Islandu, zatím nepožádaly. Řadu měsíců tento krok trval i u Černé Hory.

Unijní pozorovatelé zůstanou v Gruzii až do září 2010

Ministři zahraničí se dnes věnovali i působení unijní pozorovatelské mise v Gruzii. Její mandát prodloužili o další rok až do poloviny září 2010. Pozorovatelská mise zhruba o 300 členech je v zemi od loňského rusko-gruzínského konfliktu.

Pozorovatelská mise EU začala příměří a stahování ruských vojáků z Gruzie kontrolovat loni v říjnu. Unijní mise tvoří většinou policisté, vojenští experti nebo odborníci na lidská práva.