Astronauti nainstalovali ve volném kosmu na ISS dvojici kamer

ISS (oběžná dráha) - Dvojice astronautů úspěšně ukončila pátý a během nynější mise raketoplánu Endeavour poslední výstup do volného kosmu, oznámila americká vesmírná agentura NASA. Hlavním úkolem Christophera Cassidyho a Thomase Marshburna byla instalace dvojice videokamer na japonský vědecký modul Kibo. V úterý se raketoplán Endeavour vydá od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na cestu zpět na Zemi.

Cassidy s Marshburnem stihli dokončit všechny zamýšlené úkoly o více než hodinu a půl dříve, než pozemní středisko plánovalo. Tlakový uzávěr přechodové komory za sebou uzavřeli v 18:27 SELČ. Do volného kosmu vystoupili rovněž oproti harmonogramu o hodinu dříve. 

Dvojice vyměnila izolační vrstvy na kanadské robotické paži Dextre, poté se přesunula k modulu Kibo. Na jeho plášť astronauti nainstalovali přední a zadní kamery, které usnadní přistávací manévry japonského nákladního plavidla HTV. Loď HTV by měla premiérově k ISS odstartovat letos v září.    

Kosmonauti se po hlavní části výstupu věnovali drobným servisním úkonům, při kterých umístili několik madel na vnější plášť stanice a položili nové kabelové rozvody. 

Raketoplán Endeavour se má od ISS odpoutat v úterý a na Kennedyho vesmírném středisku na floridském mysu Canaveral přistát v pátek.