Músáví: Protesty v Íránu budou pokračovat

Teherán - Vůdce íránské opozice Mír Hosejn Músáví vyzval íránské duchovenstvo, aby respektovalo ústavu a povolilo veřejné shromáždění. Má se konat ve čtvrtek a připomenout všechny Íránce, kteří byli zabiti během demonstrací proti výsledkům prezidentských voleb. Podle Músávího není soudní moc o zatýkaní aktivistů informována. Protesty v Teheránu mají pokračovat.

Podle íránského ministerstva spravedlnosti bude o osudu Íránců zatčených při povolebních demonstracích rozhodnuto do týdne. Všichni, kdo nespáchali čin, za který by měli být vězněni, mají být propuštěni. Parlament vytvořil k přešetření případů zatčených zvláštní výbor. Podle oficiálních údajů bylo po prezidentských volbách, které se konaly 12. června, zadrženo až 2000 osob a 300 z nich je stále ve vazbě. Na jejich podporu se v sobotu konaly po celém světě manifestace.

Organizace Human Rights Watch v neděli oznámila, že úřady v Íránu zatýkají významné právníky a ochránce lidských práv, aby jim zabránily hájit zadržené. Někteří právníci jsou zastrašováni, přepadáni na ulicích a doporučuje se jim, aby neposkytovali rozhovory sdělovacím prostředkům.

Músáví dnes sdělil, že akce jeho stoupenců a zastánců reforem budou pokračovat. Chce, aby úřady povolily na čtvrtek tryznu za 20 obětí předchozích protestů. „Vedení musí respektovat ústavu, ať nám povolí se sejít a vzpomenout na ty zavražděné,“ uvedl v prohlášení. Povolební zabíjení a zatýkání označil za katastrofu.

Další zprávy z Íránu svědčí o rozkolu v jeho vedení. V neděli bylo oznámeno, že rezignovali čtyři z ministrů. Dnes íránské sdělovací prostředky oznámily, že byla přijata pouze rezignace ministra informací Gholáma Hosejna Mohseního Ažjeho a nikoho jiného. Ten měl prý ve středu konflikt s prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem kvůli prvnímu viceprezidentovi Esfandíjárovi Rahímovi Mašáímu. Ahmadínežád ho jmenoval 17. července, ale po týdnu byl donucen ho odvolat na nátlak konzervativních duchovních. Ahmadínežád má 5. srpna složit přísahu a pak parlamentu představit svou vládu. Podle ústavy musí vláda projít hlasování o důvěře, jestliže se v ní změní víc než polovina členů.