Čína jedná v USA, po 60 letech oficiálně kontaktovala tchajwanského prezidenta

Washington - Spojené státy chtějí spolupracovat s Čínou a zastavit šíření jaderných zbraní, především na Korejském poloostrově. Prohlásil to americký prezident Barack Obama ve Washingtonu na úvod dvoudenního jednání mezi oběma velmocemi. Současně vyzval Čínu, aby respektovala náboženské a etnické menšiny. Prezidenti Číny a Tchaj-wanu si dnes mezitím navzájem zaslali telegramy, což je první přímý kontakt mezi nejvyššími představiteli obou zemí po 60 letech.

Strategický a ekonomický dialog mezi USA a Čínou ve Washingtonu se zaměří hlavně na vzájemný obchod a otázky zahraniční politiky. Jednání se vedle ministra financí Timothyho Geithnera účastní i ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Rozhovory jsou pokračováním dialogu, který v roce 2006 inicioval tehdejší americký ministr financí Henry Paulson. Důležitost dvoudenních jednání zdůrazňují obě strany, Čína do Washingtonu poslala 150 diplomatů.

Obama vyzval také k hlubší ekonomické spolupráci mezi Spojenými státy a Čínou. „Současná krize jasně ukázala, že rozhodnutí učiněná uvnitř našich hranic se odrážejí ve světové ekonomice,“ řekl Obama. „Proto musíme zůstat zavázáni k silné bilaterální a multilaterální koordinaci,“ dodal. USA a Čína podle Obamy mohou podpořit finanční stabilitu prostřednictvím větší transparentnosti a reformy regulace, usilovat o volný a poctivý obchod a snažit se dokončit takzvané katarské kolo jednání o další liberalizaci světového obchodu. Obama rovněž uvedl, že Čína by se mohla stát obrovským trhem pro americké zboží.

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera

První přímý kontakt prezidentů ČLR a Tchaj-wanu po 60 letech

Čínský prezident Chu Ťin-tchao dnes zaslal svému tchajwanskému protějšku Ma Jing-ťiouovi telegram, v němž vítá jeho nedělní zvolení do čela Národní strany (KMT). Tchajwanský prezident v odpovědi navrhl, aby obě strany odložily spory stranou. Jde o vůbec první přímý kontakt mezi vůdci obou zemí od roku 1949, kdy se Tchaj-wan od Číny odtrhl.

Z telegramu čínského prezidenta:

„Doufám, že naše dvě strany budou moci dál podporovat mírovou spolupráci, prohlubovat vzájemnou důvěru, přinášet občanům na obou stranách Tchajwanské úžiny dobré zprávy a přispívat k oživení velké čínské rasy.“

Chu Ťin-tchaova iniciativa možná naznačuje jeho přání se s nejvyšším tchajwanským představitelem setkat. Čínská lidová republika považuje Tchaj-wan za svou provincii a nevzdává se úsilí o opětné nabytí kontroly nad ním - v případě potřeby i silou. Ma Jing-ťiou, který byl zvolen prezidentem loni, slíbil užší styky s pevninskou Čínou. Obě strany pak podepsaly významné obchodní dohody, ale vyhýbaly se rozhovorům o politických záležitostech.

/*json*/{"map":{"lat":24.0865892582,"lng":119.981689453,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/