Británie dočasně stáhne vojáky z Iráku do Kuvajtu

Bagdád - Zhruba stovku svých zbývajících vojáků stáhne Velká Británie z Iráku do Kuvajtu, jelikož iráčtí poslanci včas neschválili zákon, který by této skupině prodloužil mandát. Původní dohoda stanovuje 31. červenec jako poslední den působení britských sil v Iráku. Iráčtí poslanci přitom už několikrát odložili hlasování o prodloužení mandátu a příští termín, v němž o tom mohou rozhodnout, připadá až na září, kdy parlament obnoví práci.

„Existující povolení pro nás vyprší 31. července, stahujeme proto instruktory královského námořnictva do Kuvajtu a budeme s iráckými úřady jednat. Respektujeme iráckou schvalovací proceduru,“ řekl dnes mluvčí britského velvyslanectví v Bagdádu.

Při invazi v roce 2003 poslala Británie do Iráku 46 tisíc vojáků. Postupně kontingent snižovala a poslední z Britů byli staženi na základnu u Basry. Aby se vyjasnil mandát zbývajících sil, byl o měsíc prodloužen termín stažení, který byl původně stanoven na 30. červen.

Již několikrát zablokovali hlasování v iráckém parlamentu poslanci blízcí radikálnímu duchovnímu Muktadovi Sadrovi, který si nepřeje, aby v Iráku působily jakékoli cizí jednotky.

Označní mezinárodní sil v Iráku
Označní mezinárodní sil v Iráku