Dalajlama se stal čestným občanem Varšavy

Varšava - Tibetský duchovní vůdce dalajlama se dnes stal čestným občanem Varšavy. Rozšířil tak svou sbírku ocenění - letos už ho podobně poctili také v Římě, Benátkách nebo v Paříži. V Polsku se měl dalajlama zúčastnit ještě jedné slavnostní události, z té ale sešlo kvůli protestům čínských diplomatů.

Dalajlama při této příležitosti uvedl, že Poláci nikdy neztratili svou duchovní sílu a rozhodnost. Připomněl, že jejich země hrála v roce 1989 významnou roli v procesu demokratických změn ve střední a východní Evropě.

Čtrnáctý dalajlama je v Polsku od pondělka. Navštívil Muzeum Varšavského povstání a na místní univerzitě přednášel čtyřem stovkám vybraných studentů a dalších hostů o významu vzdělání. Navštívil i dávného přítele z Tibetu, který žije v polské metropoli, kde pracuje jako lékař.

Video Dalajlama se stane čestným občanem Varšavy
video

Dalajlama se stane čestným občanem Varšavy


Čestné občanství předala tibetskému duchovnímu vůdci starostka Varšavy. Udělení občanství se zúčastnil také bývalý polský prezident Lech Walesa. Dalajlama je třetím cizincem, který toto ocenění získal. „Rozhodnutí udělit dalajlamovi čestné občanství jasně odráží veřejné mínění v Polsku, které oceňuje jeho práci pro Tibet i pro lidstvo jako takové,“ uvedl dalajlamův zástupce.

Dalajlama si vydobyl respekt nenásilným řešením problémů svého rodného Tibetu. Vždy se snažil jít zlatou střední cestou - nežádal pro Tibet úplnou nezávislost na Číně, ale autonomii, která by Tibeťanům umožnila rozvíjet náboženství, kulturu a jazyk. Poslední dobou ale víru v jednání s pekingským režimem ztrácí.

Poláci chtěli tibetskému vůdci vzdát ještě jednu poctu a pojmenovat jeden z kruhových objezdů Svobodný Tibet. To ale neprošlo kvůli protestům čínské ambasády.

Dalajlama přebírá čestné občanství Varšavy
Zdroj: ČTK/AP